Jak działa speed test i czy jest wiarygodny?

Speed test to szybki sposób na sprawdzenie, jak szybki jest Twój internet. Dostawcy usług internetowych zawsze obiecują określoną prędkość internetu, ale tylko speed test potwierdzi, jak szybki lub wolny jest Twój internet.

Co to jest Speed Test?

Speed test to najlepszy sposób, aby sprawdzić aktualną prędkość internetu. Usługa, z którą się łączysz, często ogranicza prędkość pobierania i wysyłania na podstawie wybranego planu, lokalnego przeciążenia, wszelkich reguł ograniczania przepustowości i tak dalej.

W większości przypadków dostawcy usług internetowych obiecują połączenie do określonej prędkości. Nie byłoby w tym problemu, jeśli podpisałeś umowę na Internet do 50 Mbps, a Twoje rzeczywiste połączenie waha się w granicach od 45 Mbps do 50 Mbps. Gorzej, jeśli w tym przypadku otrzymujesz znacznie słabsze połączenie, wtedy czas skontaktować się z usługodawcą, aby to wyjaśnić.

Speed Test mierzy ping, prędkość pobierania i wysyłania. Pomiar dwóch ostatnich jest niezbędny, ponieważ rzadko dostawcy usług internetowych zapewniają taką samą prędkości pobierania i wysyłania. W większości przypadków zawsze podawana jest prędkość pobierania i prawie zawsze prędkość wysyłania będzie dużo mniejsza. Oczywiście, nie zawsze tak musi być.

Jak działa Speed Test?

SpeedTest

Po rozpoczęciu speed testu pojawia się wiele rzeczy. Po pierwsze, klient określa Twoją lokalizację i najbliższy serwer testowy – ta część jest ważna. Niektóre wersje, takie jak Speedtest.net firmy Ookla, mają możliwość zmiany serwera. Po wybraniu serwera wysyłany jest prosty sygnał (ping) na serwer. Ping mierzony jest w milisekundach.

Po sprawdzeniu pingu rozpoczyna się test pobierania. Klient otwiera wiele połączeń z serwerem i próbuje pobrać mały fragment danych. W tym momencie mierzy się dwie rzeczy: ile czasu zajęło pobranie fragmentu danych i ile zostało wykorzystanych zasobów sieciowych.

Jeśli klient wykryje, że masz wolne połączenie, otwiera więcej połączeń z serwerem i pobiera więcej danych. Wyobraź sobie swoją usługę internetową jako autostradę z ograniczeniem prędkości. Otwieranie dodatkowych połączeń przypomina dodawanie kolejnych pasów do autostrady. Ograniczenie prędkości nie uległo zmianie, ale więcej samochodów może szybciej przejechać przez to samo miejsce; w ten sposób 50-siąty samochód dotrze szybciej przy użyciu czteropasmowej autostrady niż na dwupasmowej.

Gdy klient stwierdzi, że ma poprawne połączenia do testowania usługi internetowej, pobiera dodatkowe porcje danych, mierzy pobraną ilość w przydzielonym czasie i przedstawia prędkość pobierania.

Następny jest test wysyłania. Jest to zasadniczo ten sam proces, co test pobierania, ale w odwrotnej kolejności. Zamiast pobierać dane z serwera do komputera, klient przesyła dane z komputera na serwer.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje techniczne, możesz sprawdzić wyjaśnienie na oficjalnej stronie Speedtest.net. Artykuł dostępny tylko w języku angielskim.

 

Czy Speed Test jest wiarygodny?

Działanie Speed Testu wydaje się proste, ale cały proces jest dużo bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać.

Rozważmy pierwszy krok procesu: wybór serwera testowego. Często najbliższy serwer może być bardzo blisko – być może nawet w tym samym mieście. Ale wszystkie dane w internecie nie znajdują się tak blisko Ciebie.  Wiele z nich jest na serwera znajdujących się dużo dalej od Twojej lokalizacji – czasami w całym kraju lub w innym kraju.

Tak więc, podczas gdy speed test może pokazywać niewiarygodnie szybkie połączenie, może się okazać, że pobieranie pliku jest bardzo powolne, jeśli serwer obsługujący dane znajduje się daleko. W tym scenariuszu wyniki mogą odzwierciedlać szybszą prędkość niż rzeczywiste wykorzystanie.

Różnica w lokalizacjach serwerów polega na tym, że podczas próbowania różnych testów, takich jak Ookla, Netflix czy Google, prawdopodobnie widzisz różne wyniki prędkości. Twój dostawca usług internetowych może również oferować test prędkości.  Jednak nie powinieneś polegać na teście prędkości generowanym przez dostawcę usług internetowych. Ich testy są zoptymalizowane pod kątem idealnych warunków, przy użyciu serwerów znajdujących się blisko Ciebie, które często są utrzymywane w tej samej sieci ISP. Oznacza to, że uzyskasz lepszy wynik niż w przypadku np. testu na speedtest.net.

W drugim etapie procesu testowania klient próbuje otworzyć dodatkowe połączenia i zmaksymalizować wykorzystanie sieci. Jednak w przypadku, gdy aktualnie pobierasz jakiś plik lub w dowolnie inny sposób korzystasz z internetu, wyniki będą prawdopodobnie niższe.

Sposób, w jaki jesteś połączony i które urządzenia testujesz, również wpływa na wyniki. Komputer stacjonarny podłączony do sieci Ethernet powinien mieć szybszą prędkość niż tablet połączony przez Wi-Fi, ponieważ zazwyczaj Wi-Fi jest wolniejsze niż Ethernet. Wyniki mogą się różnić na różnych urządzeniach, nawet jeśli używają tego samego połączenia.

 

Jak uzyskać najdokładniejsze wyniki?

Uzyskanie dokładnych wyników testów zależy od tego, co zamierzasz zmierzyć. Czy chcesz sprawdzić, czy Twój dostawca usług internetowych naprawdę zapewnia prędkość, którą obiecał? Jeśli tak, przejdź do optymalnych warunków. Użyj urządzenia podłączonego do sieci Ethernet, wybierz najbliższy serwer testowy i zatrzymaj wszystko, co może obciążać połączenie internetowe (np. pobieranie plików).

Możesz nawet zrestartować router przed uruchomieniem testu prędkości. Jeśli router ma wbudowany test prędkości, użyj go zamiast testu w przeglądarce.

Ostatecznie, bez względu na to, jakie kroki podejmiesz lub jak zmierzysz prędkość połączenia, nie uzyskasz idealnie dokładnego wyniku. Możesz jednak uzyskać wystarczająco dobry wynik, aby zaspokoić swoją ciekawość lub sprawdzić prędkość obiecaną przez usługodawcę internetowego.

1 Komentarz do Jak działa speed test i czy jest wiarygodny?

  1. Niestety to prawda, że firmy często oszukują obiecując szybsze połączenie niż jest w rzeczywistości.

Leave a Reply