Jak obrócić ekran w laptopie z Windowsem 10?

W zależności o wersji Windowsa oraz karty graficznej możliwe jest szybkie obrócenie ekranu za pomocą skrótu klawiszowego. Niestety powoduje, to przypadkową zmianę orientacji ekranu, której nie potrafimy przywrócić. Dlatego w tym wpisie pokaże Ci, jak obrócić ekran w Windowsie 7,8 i 10 na laptopie i komputerze stacjonarnym.

 

Skróty klawiszowe

Windows 7,8 i 10

Aplikacje kart graficznych

 

Skróty klawiszowe

Niektóre karty graficzne pozwalają na obrócenie ekranu za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+Alt+jeden z klawiszy strzałek. Na przykład, wciskając Ctrl+Alt+strzałkę w dół obrócimy ekran do góry nogami. Analogicznie wciskając wybraną kombinację klawiszy i strzałkę w górę ekran zostanie przywrócony do standardowych ustawień. Dodatkowo może również działać skrót klawiszowy Ctrl+jeden z klawiszy strzałek.

Powyższa metoda działa tylko w przypadku niektórych kart graficznych. Jeśli skróty klawiszowe nie działają w Twoim przypadku, to skorzystaj z metody wymienionej poniżej.

 

Windows 7,8 i 10

1. Kliknij prawym przyciskiem myszki w dowolne miejsce na pulpicie, a następnie Ustawienia Ekranu.

Ustawienia ekranu
2. Pojawi się nowe okno, w którym musisz przejść do sekcji Skala i układ, znajdziesz tam podpunkt Orientacja.

Jak obrócić ekran w Windowsie
3. Z rozwijanego menu wybierz w zależności od tego, jak chcesz obrócić ekran orientację: pozioma, pionowa, pozioma (odwrócona), pionowa (odwrócona). Standardowe ustawienie to orientacja pozioma.

 

Aplikacje kart graficznych

Ostatnia opcja to znalezienie ustawień odwrócenia ekranu w aplikacji do zarządzania grafiką. Aplikację tą przeważnie znajdziesz w pasku menu w prawym dolnym rogu pulpitu lub po kliknięciu prawym przyciskiem myszki w dowolne miejsce na pulpicie.

Opcję zmiany orientacji ekranu znajdziesz bez problemu po przejściu do głównych ustawień grafiki swojej karty graficznej. Nie będą pokazywał konkretnych przykładów, gdzie znaleźć takie ustawienia, ponieważ w zależności od karty graficznej, programu i wersji mogą znajdować się w innym miejscu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze opcja ta znajduje się w programie do zarządzania grafiką i jeśli nie możesz jej znaleźć, to po prostu jej nie ma.

Leave a Reply