Jak przesłać duży plik przez Internet? – 10 sposobów

Duże pliki mogą być kłopotliwe, ponieważ zajmują sporo miejsca na dysku i są trudne do przesłania. Wysyłanie ich mailem jest kłopotliwe, ponieważ e-mail ma limit rozmiaru pliku, który uniemożliwia dołączenie dużych plików. Dlatego pokażemy, jak przesłać duży plik przez Internet za pomocą różnych serwisów.

Istnieje wiele usług, które umożliwiają przesyłanie dużych plików przez Internet. Jedną z opcji jest przechowywanie na wirtualnych dyskach internetowych, gdzie pliki są najpierw przesyłane na zdalny serwer powiązany z kontem użytkownika, a następnie stamtąd możesz je udostępnić, komu chcesz. Korzyść polega na tym, że wystarczy przesłać plik tylko raz i będzie on zawsze dostępny i łatwy do udostępnienia dowolnej liczbie osób.

Kolejną opcję jest wykorzystanie serwisów, które przeznaczone są tylko i wyłącznie do dzielenia się plikami przez Internet. W porównaniu do wirtualnych dysków internetowych na tego typu serwisach pliki nie są przechowywane przez dłuższy czas i zazwyczaj nie trzeba tworzyć konta użytkownika, aby przesłać plik. Pliki, często można udostępniać wielokrotnie innym osobom za pomocą specjalnego linku.

Inną opcją jest skorzystanie z usługi udostępniania plików P2P, aby pliki nie były zapisywane w żadnym miejscu i zamiast tego przesyłane bezpośrednio z komputera na komputer drugiej osoby. Zaletą jest brak limitu rozmiaru przesyłanego pliku, ale jednocześnie dużym minusem jest to, że pobieranie udostępnionego przez Ciebie pliku drugiej osobie będzie tylko możliwe, gdy masz włączony komputer.

 

Wirtualne dyski internetowe w chmurze 

 1. Google Drive
 2. OneDrive
 3. iCloud Mail Drop
 4. Dropbox
 5. MEGA

Strony do udostępniania plików

 1. Firefox Send
 2. pCloud Transfer
 3. WeTransfer
 4. MediaFire
 5. Send Anywhere

 

Wirtualne dyski internetowe w chmurze

 

Google Drive

Na poczcie Gmail, możesz wysyłać załączniki ograniczone do 25 MB i odbierać pliki do 50 MB. Korzystanie z wbudowanego Dysku Google ma sens przy wysyłaniu dużych plików. Google Drive umożliwia przechowywanie plików do 15 GB. Otwórz swoje konto Gmail i kliknij przycisk Utwórz. Kliknij ikonę Dysk Google w dolnym okienku.

Dysk Google w Gmailu

 

Zostanie wyświetlone okno Wstaw pliki za pomocą Dysku Google. Wybierz pliki, które chcesz przesłać. Na dole strony wybierz, jak chcesz wysłać plik.

 • Link do Dysku działa dla wszystkich plików przechowywanych na Dysku, w tym plików utworzonych za pomocą Dokumentów Google, Arkuszy, Prezentacji lub Formularzy.
 • Załącznik działa tylko w przypadku plików, które nie zostały utworzone przy użyciu dokumentów, arkuszy lub prezentacji.

Następnie wybierz plik z urządzenia i kliknij Prześlij.

Google Drive

Gmail automatycznie sprawdzi, czy odbiorcy wiadomości mają dostęp do pliku. Jeśli nie, poprosi o zmianę ustawień udostępniania pliku zapisanego na Dysku przed wysłaniem wiadomości.

Udostępnianie dostępu do pliku Google Drive

Oczywiście pliki, które udostępniasz będą także dostępne dla osób nieposiadających konta Google, wystarczy przesłać sam link do pliku.

 

OneDrive

Duża część funkcji OneDrive (wcześniej SkyDrive) jest podobna do Dropbox i Google Drive. Możesz przechowywać 15 GB plików przy użyciu usługi wirtualnego dysku firmy Microsoft, a jeśli chcesz więcej przestrzeni, możesz ją uzyskać za pośrednictwem premii za polecone osoby. Oczywiście dostępne są również płatne plany zawierające znacznie więcej miejsca na dysku nawet do 6 TB.

Ale co ważniejsze OneDrive, możesz używać do udostępniania plików za darmo. Każdy plik wysłany na OneDrive można szybko i łatwo wysłać do znajomego, naciskając przycisk Udostępnij.

Po przesłaniu pliku mamy możliwość wyboru czy osoba, której udostępniłeś plik będzie mogła tylko wyświetlić plik i pobrać, czy także edytować wszystkie pliki znajdujące się w folderze udostępnionym.

OneDrive uprawnienia udostępniania

Ustawić można również datę wygaśnięcia linku oraz hasło.

 

iCloud

Jeśli korzystasz z komputera Mac, być może nie zdajesz sobie sprawy, że istnieje naprawdę darmowy sposób wysyłania dużych plików za darmo wbudowany w aplikację Mail.

Jeśli chcesz wysłać duże pliki pocztą e-mail, możesz użyć funkcji iCloud Mail Drop. Gdy wysyłasz wiadomość e-mail o rozmiarze większym niż 20 MB, automatycznie plik zostanie przesłany na iCould. Zamiast wysyłać plik za pośrednictwem serwera poczty firmy Apple, plik przesyłany jest do iCloud. Po wgraniu pliku otrzymujemy link, który jest tymczasowy i wygaśnie po upływie 30 dni.

Jeśli odbiorca ma również system MacOS 10.10 lub nowszy, załącznik zostanie automatycznie pobrany w tle. Jeśli wysyłasz go do innego dostawcy poczty e-mail, wiadomość zawiera datę wygaśnięcia pliku i link do pobrania.

Dzięki funkcji Mail Drop możesz wysyłać duże pliki o rozmiarze do 5 GB. Możesz wysłać je z Apple Mail, aplikacji Mail na iOS i iCloud.com na Mac i PC. Mail Drop obsługuje wszystkie typy plików i załączników, które nie są uwzględniane w pamięci iCloud. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz stronę limitów funkcji Mail Drop.

 

Dropbox

Dropbox to jedna z najpopularniejszych usług, z ponad 500 milionami użytkowników. Został wprowadzony na rynek w 2007 roku i jest liderem w dziedzinie udostępniania plików.

Dropbox

Możesz przechowywać 2 GB za darmo i uzyskać do 16 GB za polecenie usługi znajomym. Za polecenie jednego znajomego otrzymasz dodatkowe 500 MB. Dostępne są również płatne plany oferujące większą ilość miejsca.

Dropbox działa z systemami Windows, Mac, Linux, iOS i Android. Możliwe jest również przeglądanie plików w trybie offline, dzięki czemu można uzyskać dostęp do plików w dowolnym momencie.

 

Mega

MEGA został stworzony, aby ograniczyć problemy z prywatnością, którym podlegają inne usługi przechowywania w chmurze. Oferuje 50 GB darmowej przestrzeni dyskowej z obsługą udostępniania i przesyłania plików na urządzeniach mobilnych. Nie ma żadnych sposobów, aby zdobyć więcej wolnego miejsca w MEGA za polecenia innych użytkowników, więc jeśli chcesz więcej, potrzebne jest konto pro.

Cały folder lub pojedyncze pliki mogą być udostępniane, aby każdy mógł pobrać udostępnioną zawartość bez konieczności posiadania konta użytkownika.

MEGA

Aplikacje mobilne umożliwiające dostęp do konta MEGA są dostępne dla użytkowników systemów iOS, Windows Phone i Android. Możesz wyszukiwać, przesyłać, pobierać, przesyłać strumieniowo i udostępniać dowolne pliki.

Istnieje również program dla systemów Windows, Mac i Linux o nazwie MEGAsync, który tworzy na komputerze folder, w którym można przeciągać i upuszczać pliki i foldery, aby przesłać je na konto MEGA.

Użytkownicy Mozilla Thunderbird mogą korzystać z dodatku MEGAbird, aby łatwo udostępniać duże pliki pocztą elektroniczną. Plik najpierw przesyłany jest do MEGA, a następnie generowany jest link do pobrania.

 

 

Strony do udostępniania plików

 

Firefox Send

Firefox Send to przydatna opcja do przesyłania dużych plików dla osób, które nie chcą polegać na Google, Microsoft lub Apple. Umożliwia przesyłanie i szyfrowanie dużych plików (do 1 GB) (lub 2.5 GB po zarejestrowaniu) w celu udostępniania w Internecie. Aby korzystać z Firefox Send, nie musisz instalować przeglądarki Firefox. Wejdź na stronę send.firefox.com i kliknij przycisk Wybierz plik do wysłania.

plik do wysłania firefox send

Po wybraniu pliku, który chcesz udostępnić, możemy ustawić limit, aby link wygasł po wybranej liczbie pobrań (od 1 do 100) lub po wybranym okresie czasu (od 5 minut do 7 dni). Możesz także ustawić hasło do szyfrowania pliku. Link możesz wysłać w dowolny sposób każdej osobie, której chcesz udostępnić plik. Po wybranej metodzie wygaśnięcia linku plik zostanie usunięty z serwerów Mozilli i nie pozostawi żadnych śladów.

Firefox Send

 

 

pCloud Transfer

pCloud Transfer jest częścią firmy pCloud, która umożliwia wysyłanie dużych plików za darmo bez rejestracji. Przejdź na stronę pCloud Transfer i dodaj swoje pliki za pomocą opcji Click here to add files.

pCloud Transfer

Możesz przesyłać duże pliki do 5 GB. Dostępna jest również opcja szyfrowania plików za pomocą hasła. pCloud nie wysyła automatycznie hasła do Twoich odbiorców. Możesz udostępnić swoje pliki 10 osobom jednocześnie. Wpisz ich adresy email w polu Send to. Opcjonalnie możesz wpisać wiadomość.

Odbiory otrzymają email z linkiem do pobrania udostępnionego pliku. Link pozostanie ważny przez 7 dni. Otrzymasz powiadomienie jeden dzień przed datą wygaśnięcia linku.

WeTransfer

WeTransfer oferuje jeden z najłatwiejszych i najprostszych sposobów udostępniania plików. Usługa jest całkowicie darmowa i nie wymaga rejestracji. Maksymalnie możemy przesłać plik o rozmiarze 2 GB, bez limitu na ilość wysłanych plików. A więc możesz przesyłać pliki o rozmiarze 2 GB tak często, jak chcesz bez limitu.

WeTransfer

Link do pobrania jest wysyłany mailem i jest ważny przez 7 dni. Jednorazowo link może zostać przesłany do 3 osób.

 

MediaFire

MediaFire jest liderem w dziedzinie przechowywania danych w chmurze od ponad dziesięciu lat. Chociaż wymaga utworzenia konta, od razu dostajesz 10 GB przestrzeni dyskowej. Możesz łatwo zwiększyć ilość miejsca, łącząc konta mediów społecznościowych i polecając znajomych.

MediaFire

MediaFire ma również wersję Premium, która zaczyna się od 3.75$ miesięcznie. Opcja płatna daje użytkownikom 1 TB miejsca, zwiększa limit rozmiaru pojedynczego pliku do 20 GB i daje możliwość generowania linków jednorazowego użytku, podobnych do Firefox Send.

 

Send Anywhere

Send Anywhere pozwala użytkownikom wysyłać duże pliki na wiele różnych sposobów, w tym za pomocą przeglądarki, aplikacji mobilnych i desktopowych oraz wtyczek do przeglądarek i klientów poczty e-mail.

Jeśli nie chcesz instalować żadnej aplikacji, nadal możesz korzystać z serwisu. Send Anywhere pozwala użytkownikom przesyłać pliki do 10 GB bez rejestracji. Wystarczy na stronie głównej, kliknąć Send lub w czerwony plus, a następnie wybrać plik, który chcesz przesłać.

Dostępne są trzy metody przesyłania plików za pomocą maila, zwykłego linku i direct. Niestety bez logowania dostępna jest tylko opcja direct, która polega na tym, że odbiorca pliku musi przejść na stronę Send Anywhere i w polu Receive wpisać kod, który otrzymałeś po wybraniu pliku do wysłania.

Send Anywhere

Aplikacje mobilne na Androida i iOS zwiększają limit nawet do 20 GB. Dodatkowo, jeśli zainstalujesz aplikację Send Anywhere w systemie Windows lub MacOS, limit miejsca wzrośnie do 1 TB.

Leave a Reply