Jak przyspieszyć ładowanie stron w przeglądarce Google Chrome

Jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych jest Google Chrome, ale pomimo wszystkich aktualizacji funkcji i poprawek błędów, Chrome może działać wolniej niż byśmy tego oczekiwali, z powodu niektórych funkcji, rozszerzeń lub aplikacji.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby, które pomogą poprawić działanie przeglądarki, a co za tym idzie również wpłynąć na szybsze ładowanie stron internetowych. W tym poście postaramy się przedstawić wszystkie sposoby, które mogę w tym pomóc.

 

`1. Przeskanuj komputer w celu usunięcia złośliwego oprogramowania

Zanim przejdziesz do ustawień Chrome, możesz upewnić się, że nie masz złośliwego oprogramowania w swoim systemie. Uruchom skanowanie za pomocą wybranego narzędzia antywirusowego i upewnij się, że nie masz żadnych wirusów. Mogą one umieszczać dodatkowe reklamy na odwiedzanych stronach lub śledzić Twoje zachowanie, a tym samym spowalniać działanie przeglądarki internetowej.

Jednym z najlepszych narzędzi do pozbycia się różnego rodzaju niechcianego oprogramowania typu adware z przeglądarki jest AdwCleaner, który nie tylko usunie wirusy, ale także pozbędzie się zbędnych pasków narzędzi (toolbarów) oraz usunie niechciane reklamy.

AdwCleaner

 

2. Wykorzystaj wbudowaną funkcję czyszczenia komputera w Google Chrome.

Dawno, dawno temu Google opracował program o nazwie Chrome Cleanup Tool, który wykrywa potencjalnie niechciane programy (PUP) – podobne do pasków narzędzi i innych automatycznie instalowanych rozszerzeń, których program antywirusowy może nie wykryć.

Od tego czasu Google zintegrowało to bezpośrednio z przeglądarką Chrome. Oczywiście, jeśli skorzystałeś wcześniej z narzędzie opisanego powyżej, to raczej nie ma sensu ponownego skanowania komputera w celu wykrycia złośliwego oprogramowania za pomocą tej funkcji. Jeśli chciałbyś to zrobić:

  1. Przejdź do ustawień Google Chrome lub wpisz w pasku adresu: „chrome://settings/„.

  2. Wybierz „Zaawansowane„, aby rozwinąć dodatkowe opcje, a następnie „Resetowanie komputera i czyszczenie danych„.

  3. Teraz, wystarczy kliknąć „Oczyść komputer„, a następnie „Znajdź„, po czym rozpocznie się skanowanie komputera w celu znalezienia szkodliwego oprogramowania.

 

3. Wyłącz niepotrzebne rozszerzenia

Rozszerzenia to narzędzia rozszerzające funkcjonalność przeglądarki, które są pomocne, ale niektóre z nich są zbędne lub niepotrzebne. Sprawdź listę zainstalowanych rozszerzeń i upewnij się i wyłącz te, których nie potrzebujesz lub, z których już nie korzystasz.

Aby wyłączyć niepotrzebne rozszerzenia: 

  1. Wpisz „chrome://extensions” w pasku adresu w Google Chrome. Możesz również przejść do rozszerzeń, klikając ikonę ustawień: Więcej narzędzi -> Rozszerzenia.
  2. Kliknij w suwak znajdujący się w prawym dolnym rogu obok wybranego rozszerzenia, aby go wyłączyć. Jeśli chcesz całkowicie pozbyć się wybranego rozszerzenia, to kliknij przycisk Usuń.

Rozszerzenia w Google Chrome

 

4. Włącz wstępne ładowanie stron

Google Chrome jest wyposażony w wiele inteligentnych funkcji, takich jak przewidywanie sieci, korekta pisowni, moduł wstępnego ładowania zasobów itp. Moduł wstępnego pobierania lub wczytywania zasobów zapewnia inteligentne sugestie dotyczące stron, które użytkownik najprawdopodobniej otworzy w następnej kolejności, ładując te strony w tle, zanim użytkownik je otworzysz.

Aby włączyć funkcję wstępnego ładowania stron w Google Chrome:

1. Przejdź do ustawień lub wpisz w pasku adresu: „chrome://settings/„.
2. Rozwiń opcje zaawansowane, wybierz zakładkę Prywatność i bezpieczeństwo, a następnie zaznacz opcję „Ładuj wstępnie strony, by przyspieszyć przeglądanie i wyszukiwanie„.

Wstępne ładowanie stron w Chrome

 

5. Usuń niepotrzebne aplikacje internetowe

Google Chrome to nie tylko przeglądarka internetowa. To także platforma dla aplikacji internetowych. Może uruchamiać lokalnie zainstalowane aplikacje internetowe napisane w języku HTML5, CSS i JavaScript. Aplikacje internetowe nie ładują zasobów tak jak strony internetowe, ale jeśli ich nie potrzebujesz, wato je usunąć.

Aby usunąć niepotrzebne aplikacje internetowe:

1. Wpisz „chrome://apps” w pasku adresu w Google Chrome.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy aplikację, którą chcesz usunąć, wybierz Usuń z Chrome…, a następnie kliknij przycisk Usuń, aby potwierdzić usunięcie.

Aplikacje w Chrome

 

6. Wyłącz akcelerację sprzętową

Włączenie akceleracji sprzętowej pozwala przeglądarce polegać na GPU, a nie tylko CPU do wczytywania stron internetowych. W większości przypadków przyspieszy to działanie przeglądarki. Ale czasami przyspieszenie sprzętowe może powodować nieoczekiwane problemy. Spróbuj więc wyłączyć akcelerację sprzętową, aby sprawdzić, czy rozwiąże to problem z wolnym działaniem przeglądarki.

Aby wyłączyć akcelerację sprzętową w Google Chrome: 

1. Przejdź do ustawień

2. W wyszukiwarce wpisz „użyj akceleracji sprzętowej” i wyłącz tę opcję, korzystając z przycisku po prawej stronie.

Akceleracja sprzętowa w Google Chrome

 

7. Zamknij niepotrzebne karty

Problem z wolnym działaniem przeglądarki Google Chrome może pojawić się, nawet jeśli otworzyłeś zbyt wiele kart jednocześnie. Ponieważ w Chrome każda karta uruchamia oddzielny proces. A co za tym idzie im więcej kart tym większe zużycie zasobów komputera, aż do momentu maksymalnego wykorzystania pamięci RAM i tym samym znacznego spowolnienia działania przeglądarki.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o tym, ile zasobów zużywa aktualnie Twoja przeglądarka, wystarczy otworzyć Menedżera zadań, naciskając jednocześnie klawisze Ctrl +Shift + Esc na klawiaturze. Zostaniesz poproszony o zgodę. Kliknij przycisk Tak, aby otworzyć Menedżera zadań.

Zużycie zasobów Chrome

Spróbuj więc zamknąć niepotrzebne karty, aby sprawdzić, czy problem nadal występuje.

 

8. Przywróć Google Chrome do ustawień domyślnych

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie pomógł w rozwiązaniu problemu z wolnym działaniem przeglądarki Chrome, to być może nadszedł czas, aby przywrócić ustawienia do wartości domyślnych – bez rozszerzeń, niestandardowych wyszukiwarek i innych zapisanych ustawień.

Aby przywrócić Google Chrome do ustawień domyślnych: 

  1. Przejdź do ustawień Chrome

  2. Z menu po prawej stronie rozwiń opcje Zaawansowane, a następnie przejdź do zakładki „Resetowanie komputera i czyszczenie danych„.

  3. Wybierz „Przywróć ustawienia do wartości domyślnych„, a następnie potwierdź klikając „Zresetuj ustawienia„.

Przywrócenie Google Chrome do ustawień fabrycznych

 

Leave a Reply