15 sprawdzonych sposobów jak przyspieszyć WordPressa?

Szybkość ładowania strony ma wpływ na wszystko, od ilości wyświetleń po współczynnik odrzuceń, konwersje, zadowolenie użytkowników i ostatecznie zyski.

Z tego powodu przygotowaliśmy szczegółowy poradnik, jak przyspieszyć WordPressa. Z tego wpisu dowiesz się o tym, dlaczego szybkość ładowania strony ma znaczenie, jakie czynniki wpływają na szybkość ładowania strony na WordPressie i jak ją mierzyć. Następnie opiszemy najlepsze techniki, jak przyspieszyć stronę na Wordpresie.

 

Dlaczego szybkość ładowania strony ma znaczenie?

Pierwsze pytanie, kiedy mówimy o szybkości ładowania strony, brzmi: Dlaczego w ogóle powinieneś się tym przejmować? Chodzi mi o to, że dopóki witryna ładuje się w ciągu kilku sekund, powinno być wszystko w porządku, prawda? Odpowiedź może cię zaskoczyć.

1. Wolne wczytywanie strony prowadzi do utraty odwiedzających

Oto kilka statystyk dotyczących czasu ładowania stron i zachowań odwiedzających :

  • Pomiędzy rokiem 2000 a 2016 średni czas skupienia uwagi spadł z 12 do zaledwie 8 sekund
  • 47% użytkowników oczekuje, że strona internetowa załaduje się w ciągu dwóch sekund lub mniej
  • 40% porzuca stronę internetową, która ładuje się dłużej niż trzy sekundy
  • 79% kupujących, którzy nie są zadowoleni z wydajności strony internetowej prawdopodobnie więcej nic nie kupią 
  • Jednosekundowe opóźnienie zmniejsza konwersje o 7%, liczbę odsłon o 11% i zadowolenie klientów o 16%

Pomijając statystyki, czas ładowania strony ma bardzo duże znaczenie w świecie rzeczywistym. Na przykład po tym, jak Mozilla zwiększyła prędkość wczytywania stron o 2.2 sekundy, przeglądarka Firefox zyskała dodatkowe 60 milionów pobrać rocznie. Kolejny przykład to Amazon, który obliczył, że jednosekundowe spowolnienie szybkości ładowania strony kosztowałoby 1.6 miliarda dolarów w skali roku.

Oczywiście, raczej nie prowadzisz witryny tak dużej jak Amazon. Jednak jest jasne, że jeśli chodzi o zachowanie i konwersję odwiedzających, liczy się każda sekunda.

2. Szybkość ładowania strony jest czynnikiem rankingowym w Google, Bing i Yahoo

Witryna wolno ładująca się zwiększa współczynnik odrzuceń. Oznacza to liczbę użytkowników, którzy prawie natychmiast po przejściu na Twoją stronę opuszczą ją. W tej sytuacji nie będą czekać, aż Twoja strona zostanie w pełni załadowana, tylko klikną wstecz i przejdą do kolejnej strony.

A jeśli tak się stanie, Google zwróci na to uwagę i zmniejszy pozycję w wynikach wyszukiwania, ponieważ uważają to zachowanie za oznakę witryny niskiej jakości.

10 sposobów, jak przyspieszyć stronę na WordPressie?

Z czynników, które mają wpływ na szybkość ładowania strony powyżej, możemy już wyciągnąć kilka wniosków na temat tego, co sprawia, że witryna na WordPressie wczytuje się szybko, czy wolno. W pierwszej części omówimy podstawowe kroki mające na celu przyspieszenie witryny na WordPressie i skrócenie czasu ładowania strony.

 

1. Zainwestuj w dobry hosting

2. Aktualizuj wersję PHP

3. Użyj najnowszych wersji WordPressa i jego komponentów

4. Zwróć uwagę na motyw strony

5. Optymalizuj bazę danych

6. Zmniejsz liczbę żądań do serwera

7. Optymalizuj obrazy

8. Unikaj przechowywania filmów na własnej stronie

9. Zainstaluj wtyczkę cache

10. Włącz kompresję GZIP

11. Wyłącz Hotlinkowanie

12. Zadbaj o bezpieczeństwo

13. Włącz HTTPS i HTTP/2

14. Ogranicz historię zmiany wpisów

15. Optymalizuj procesy działające w tle

 

1. Zainwestuj w dobry hosting

Jednym z najbardziej podstawowych kroków w celu zwiększenia wydajności witryny jest wybór dobrego hostingu. Oczywiście, jest wiele tanich ofert. Pamiętaj, że hosting jest jedną z tych rzeczy, w których dostajesz to, za co płacisz.

Co to znaczy?

W pierwszej kolejności unikaj współdzielonego hostingu, jeśli możesz. W ten sposób eliminuje się ryzyko posiadania złych sąsiadów na serwerze, którzy mogą spowolnić działanie witryny. Dobrym wyborem będzie serwer dedykowany. A jeśli prowadzisz naprawdę dużą stroną internetową lub sklep internetowy, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie serwera VPS.

Inną opcją jest skorzystanie z jednej z ofert dedykowanego hostingu pod WordPressa. Oznacza to, że Twoja witryna będzie działać na serwerze specjalnie zoptymalizowanym dla WordPressa i nie musisz zajmować się technicznymi aspektami uruchamiania strony. Ponadto ceny hostingu pod WordPressa spadają, więc jest to bardzo dobre rozwiązanie.

2. Aktualizuj wersję PHP

Drugą pozycją na naszej liście środków służących przyspieszeniu WordPress jest aktualizowanie podstawowej technologii. Nowe wersje HTML, PHP i innych technologii internetowych zawierają ulepszenia, nowe funkcje i często lepszą prędkość. Z tego powodu ważne jest, aby być na bieżąco.

Wszystkie strony powinny działać co najmniej w wersji PHP 7.2, ponieważ jest to najstarsza wersja, która wciąż otrzymuje aktualizacje zabezpieczeń. Tutaj możesz sprawdzić aktualnie obsługiwane wersje PHP.

Hosting wysokiej jakości sam się tym zajmie i powiadomi Cię, jeśli Twoja wersja PHP jest nieaktualna. To jednak nie zwalnia z obowiązku, aby samemu sprawdzić, czy posiadamy najnowszą dostępną wersję. Dla przykładu w panelu DirectAdmin znajdziesz taką opcję w sekcji zaawansowane opcje -> wersja PHP dla domen.

Wersja PHP dla domen w DirectAdmin

Zanim przejdziesz do zmiany na najnowszą wersję PHP, zwróć uwagę na to, że starsze wersje WordPressa mogę nie być kompatybilne z najnowszą wersją PHP. Z tego względu najpierw upewnij się, że wszystko będzie działać prawidłowo lub wykonaj kopię zapasową, aby w razie problemów przywrócić wprowadzone zmiany, jeśli coś pójdzie nie tak.

 

3. Użyj najnowszych wersji WordPressa i jego komponentów

To, co jest ważne dla oprogramowania na Twoim serwerze, odnosi się również do WordPressa. Każda wersja CMS zawiera nowe funkcje, poprawki błędów i inne ulepszenia. Sprawiają one, że Twoja strona działa bardziej wydajnie i zapobiega zbyt dużemu spowolnieniu.

Utrzymywanie aktualnej wersji to nie tylko szybkość, ale także kwestia bezpieczeństwa. Dzięki najnowszej wersji WordPressa, motywu i wtyczek, upewniasz się, że wszystkie znane luki są naprawione. Nic nie spowolni bardziej niż zawirusowana strona internetowa.

 

4. Zwróć uwagę na motyw strony

Motyw na Twojej stronie może mieć decydujący wpływ na szybkość wczytywania witryny. Dużo motywów oferuje tak wiele funkcji, że spowalnia to Twoją witrynę. Miej na uwadze – wszystkie te funkcje składają się z kodu, który musi zostać załadowany – w wielu przypadkach ten kod jest wykonywany, nawet jeśli nie korzystasz z tych funkcji!

Z tego powodu spróbuj znaleźć motyw, który ma tylko to, czego potrzebujesz i nic więcej. Albo jeszcze lepiej, pobierz lekki motyw i dodaj funkcjonalność za pomocą wtyczek. Czasami wymaga to przebudowania witryny, ale na szczęście robisz to tylko jeden raz.

Niektóre darmowe lekkie motywy, które są dobrym punktem wyjścia dla każdego projektu na WordPressie lub WooCommerce, to GeneratePress i Astra.

 

5. Optymalizuj bazę danych

Baza danych jest podatna na gromadzenie tymczasowego miejsca na dysku i nieużywanych danych z odinstalowanych wtyczek, poprawek i innych zbędnych danych.

Z tego powodu regularna optymalizacja bazy danych ma kluczowe znaczenie, Istnieje wiele narzędzi, które mogą Ci w tym pomóc. Dobrym rozwiązaniem jest wtyczka WP-Optimize, która ułatwi Ci ten proces. WP-Sweep to kolejna opcja.

Pamiętaj, aby zrobić kopię zapasową przed optymalizacją bazy danych, aby upewnić się, że jeśli pójdzie coś nie tak, to będziesz w stanie przywrócić poprzednią wersję.

 

6. Zmniejsz liczbę żądań do serwera

Żądanie serwera dzieje się za każdym razem, gdy przeglądarka pyta o jakiś rodzaj zasobów z Twojego serwera. Może to być plik taki jak arkusz stylów, skrypt lub obraz.

Im więcej żądań serwera jest potrzebnych do ukończenia ładowania witryny, tym dłużej potrwa wczytywanie strony. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby ograniczyć je do minimum:

1. Zmniejsz liczbę postów wyświetlanych na stronie (Ustawienia -> Czytania)

Jak zmienić liczbę wpisów wyświetlanych na stronie głównej

2. Wyświetlaj tylko fragmenty postów na stronie głównej

3. Podziel dłuższe posty na strony (tutaj znajdziesz dokładną instrukcję)

4. Jeśli otrzymujesz dużą ilość komentarzy, podziel je na kilka stron ( Ustawienia -> Dyskusja )

Jak podzielić komentarze na strony w WordPressie

Zmniejsz liczbę obrazów i innych elementów na swojej stronie

Odinstaluj lub dezaktywuj niepotrzebne wtyczki, których nie używasz

Włącz lazy loading, aby opóźnić ładowanie obrazów, dopóki nie będą one widoczne na stronie. Jeśli korzystasz z Jetpacka, znajdziesz tam takie ustawienia w zakładce performance.

Jak właczyć lazy loading dla zdjęć

 

Za pomocą narzędzia Pingdom i GTmetrix możesz sprawdzić szczegółową listę żądań serwera i czas ich ukończenia. Stamtąd możesz podjąć kroki w celu wyeliminowania żądań lub upewnienia się, że zakończy się tak szybko, jak to możliwe.

 

7. Optymalizuj obrazy

Obrazy często stanowią dużą część zawartości strony. To normalne, ponieważ potrzebują więcej miejsca niż tekst lub CSS. Z tego powodu, aby przyspieszyć działanie WordPressa, ważne jest, aby nauczyć się, jak najbardziej zmniejszyć rozmiar bez utraty jakości lub tak zwanej kompresji.

Stary sposób kompresji zdjęć przed ich przesłaniem. Na przykład w programie Photoshop można użyć opcji, Zapisz dla Internetu, ale nie spowoduje to kompresji obrazów do maksimum. TinyPNG był kiedyś jednym z najlepszych optymalizatorów obrazu, ale prawdopodobnie uzyskasz znacznie lepsze wyniki dzięki wtyczce reSmush.it lub ShortPixel. Będzie ona automatycznie kompresować obrazy po dodaniu ich do strony na WordPress. Posiada również narzędzie do optymalizacji zbiorczej, dzięki czemu nie trzeba ręcznie optymalizować istniejących obrazów.

Kiedy używasz obrazów w treści, ważne jest, aby pamiętać, że WordPress tworzy kilka rozmiarów. W ten sposób możesz wstawić rozmiar obrazu, który będzie faktycznie wyświetlany. Aby przyspieszyć wordpressa, użyjwaj odpowiedniego rozmiaru obrazu.

Publikowanie pełnowymiarowego obrazu, a następnie zmniejszanie go do mniejszych rozmiarów w WordPressie spowolni działanie Twojej strony. Dlatego upewnij się, że od razu wybierzesz odpowiedni rozmiar obrazu dla swoich postów.

 

8. Unikaj przechowywania plików video na własnej stronie

Kontynuując temat mediów, filmy są również problemem. Chociaż WordPress jest doskonale zoptymalizowany do przechowywania i odtwarzania filmów, nie jest to dobry pomysł.

Przede wszystkim tracisz dużą ilość transferu danych, co jest szczególnie ważne, jeśli masz ograniczone konto hostingowe. Po drugie, sprawi, że Twoja witryna WordPress będzie znacznie większa, a tym samym trudniejsza do tworzenia kopii zapasowych.

Co najważniejsze – jest mnóstwo superszybkich witryn do hostingu wideo, które prawdopodobnie wykonają znacznie lepszą pracę niż Twój własny serwer. Ponadto dzięki automatycznym osadzeniom dosłownie wszystko, co musisz zrobić, aby dołączyć filmy do treści, polega na skopiowaniu linku YouTube, Vimeo lub DailyMotion i wklejeniu go do edytora WordPress.

 

9. Zainstaluj wtyczkę cache

Strony WordPress są „dynamiczne”. Oznacza to, że są budowane na bieżąco za każdym razem, gdy ktoś odwiedza post lub stronę w Twojej witrynie.

Aby zbudować swoje strony, WordPress musi uruchomić proces, aby znaleźć wymagane informacje, zebrać je wszystkie, a następnie wyświetlić je użytkownikowi.

Ten proces wymaga wielu kroków i może naprawdę spowolnić działanie witryny, gdy wielu użytkowników odwiedzi ją jednocześnie.

Dlatego zalecamy, aby każda strona WordPressa korzystała z wtyczki cache. Buforowanie może sprawić, że Twoja witryna WordPress będzie od 2 do 5 razy szybsza.

Jak to działa?

Zamiast przechodzić cały proces generowania strony za każdym razem, wtyczka do buforowania tworzy kopię strony po pierwszym załadowaniu, a następnie obsługuje tę wersję buforowaną każdemu następnemu użytkownikowi.

Jak działa buforowanie strony

Jak widać na powyższej grafice, gdy użytkownik odwiedza witrynę WordPress, serwer pobiera informacje z bazy danych MySQL i plików PHP. Następnie umieszcza to wszystko w treści HTML, która jest podawana użytkownikowi.

Jest to długi proces, ale można go pominąć, używając zamiast tego buforowania.

Dostępnych jest wiele dobrych wtyczek cache dla WordPressa, ale zalecamy użycie wtyczki WP Rocket (premium) lub WP Super Cache (bezpłatnej).

 

10. Włącz kompresję GZIP

Mówiliśmy już o kompresji w sekcji dotyczącej optymalizacji obrazu. Prawdopodobnie znasz to również z plików na komputerze zip. Możesz być zaskoczony tym, że to samo jest możliwe na Twojej stronie.

W końcu strona internetowa WordPress to tylko kilka plików. Kompresja działa najlepiej w przypadku powtarzających się danych, a kod jest bardzo powtarzalny. Dlatego pliki stron internetowych są idealnymi kandydatami do kompresji.

Dzięki temu są one mniejsze, a tym samym szybsze do pobrania. Ponadto wszystkie nowoczesne przeglądarki mogą interpretować skompresowane pliki, co sprawia, że jest to doskonała opcja do przyspieszenia strony na WordPressie.

Wiele hostingów implementuje gzip po stronie serwera bez dodatkowej wymaganej konfiguracji, więc najpierw poproś swojego hosta. Jeśli gzip nie jest już aktywowany, nie martw się, łatwo go zaimplementować. Możesz użyć wtyczki cache, która robi to automatycznie lub dodać następujący fragment kodu do pliku .htaccess w katalogu głównym Twojej strony.

<IfModule mod_deflate.c>
# Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

# Remove browser bugs (only needed for really old browsers)
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
Header append Vary User-Agent
</IfModule>

Nie ma znaczenia, czy umieścisz go powyżej, czy poniżej nawiasów WordPress. Jednak nie zapomnij sprawdzić, czy działa.

 

11. Wyłącz Hotlinkowanie

Hotlinkowanie to praktyka wykorzystywania obrazów z treści, które nie są przechowywane na Twojej własnej stronie. Zamiast przesyłać obraz do witryny, a następnie dołączać go do własnej biblioteki multimediów, podajesz łącze do innej witryny, z której obraz jest wczytywany.

Jeśli prowadzisz popularną stronę internetową, to bardzo prawdopodobne, że ktoś będzie chciał w ten sposób wykorzystać zdjęcia z Twoich artykułów. Problem polega na tym, że tracisz transfer danych, ponieważ Twój serwer musi wczytać wybrane zdjęcie na innej stronie, a Ty nie zyskujesz w ten sposób nic, oprócz wykorzystania zasobów Twojego serwera.

Aby zablokować hotlinkowanie, po prostu dodaj następujący kod do pliku .htaccess w katalogu głównym Twojej strony.

RewriteEngine on
RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ $
RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ Http: // (www) example.com/.*$ [NC]
RewriteRule (gif | jpg | jpeg | bmp | zip | rar | mp3 | flv | swf | xml | php | png | css | pdf) $ - [F]

Nie zapomnij zastąpić example.com własną domeną!

 

12. Zadbaj o bezpieczeństwo

Często zapomnianą techniką przyspieszania WordPressa jest bezpieczeństwo. Warto  mieć na oku zapisy logów, aby sprawdzić, czy nie ma nadmiernych prób ataku na Twoją witrynę. Niestety znudzeni ludzie lubią sprawdzać, czy mogą włamać się na strony lub wykorzystać dziurawe wtyczki do wykorzystania zasobów witryny tylko dla zabawy.

Równie pozbawieni skrupułów konkurenci w Twojej niszy mogą uruchamiać ataki Denial of Service (DoS), których celem jest wykorzystanie zasobów serwera i spowolnienie witryny, aby użytkownicy odwiedzali ich witrynę! Dlatego, oprócz powyższej porady dotyczącej aktualizowania WordPress i jego komponentów, takich jak wtyczki i motyw, powinieneś również sprawdzić zapisy logów i zasoby serwera, aby sprawdzić, czy nie ma nadmiernego obciążenia.

Najlepiej, jeśli pojawi się alert, jeśli obciążenie serwera jest zbyt wysokie, aby można było przeprowadzić dochodzenie. Najczęściej nadmierne obciążenie serwera jest spowodowane przez boty atakujące Twoją witrynę!

Możesz zabezpieczyć się przed atakami brute force i atakami DDoS za pomocą Cloudflare lub Sucuri. Nie jest zalecane używanie wtyczki tylko dla bezpieczeństwa, ponieważ zużywa cenne zasoby przy użyciu PHP, co będzie kosztowne, więc skorzystanie z Cloudflare lub Sucuri jest lżejszą alternatywą do WordFence.

 

13. Włącz HTTPS i HTTP/2

HTTP 1.1 był używany przez bardzo długi czas, ale niezbędna była aktualizacja. HTTP/2 ma wiele ulepszeń wydajności w stosunku do HTTP 1.1, takich jak multipleksowanie, push serwera, kompresja nagłówków i inne.

Aby aktywować HTTP/2, musisz najpierw zainstalować certyfikat SSL, aby uzyskać https. Jeśli Twoja witryna nadal działa na HTTP, najpierw zobacz, jak zainstalować certyfikat SSL.

Do aktywacji HTTP/2 na WordPressie będziesz potrzebował wtyczki LiteSpeed Cache.

Po zainstalowaniu wtyczki przejdź do ustawień głównych. Kliknij przycisk „Wyświetl zaawansowane opcje” znajdujący się w prawym górnym rogu

Jak włączyć opcje zaawansowane w LiteSpeed Cache

Po wyświetleniu opcji zaawansowanych pojawią się dodatkowe zakładki, a w tym zakładka optymalizuj, w której musisz włączyć dwie opcje: CSS HTTP/2 Push i JS HTTP/2 Push.

Jak włączyć http2 w litespeed cache

 

14. Ogranicz historię zmiany wpisów

Historia zmiany wpisów zajmuje miejsce w bazie danych WordPressa. Polega to na tym, że za każdym razem, gdy aktualizujesz wpis na swojej stronie tworzona jest wcześniejsza jego wersja. Jeśli wprowadzisz poprawki do wpisu 10 razy, będziesz miał 10 wersji wpisu.

Niektórzy użytkownicy uważają, że zmiany mogą również wpływać na niektóre zapytania baz danych uruchamianych przez wtyczki. Jeśli wtyczka nie wyklucza historii zmiany wpisu, może spowolnić działanie witryny.

Możesz łatwo ograniczyć liczbę historii zmiany wpisów w WordPress dla każdego artykułu. Po prostu dodaj poniższy wiersz kodu do swojego pliku wp-config.php.

define ('WP_POST_REVISIONS', 4);

Ten kod ograniczy WordPressa do zapisania tylko 4 ostatnich wersji każdego posta lub strony i automatycznie odrzuci starsze wersje. W tym celu możesz również skorzystać z wtyczki WP-Optimize, aby usunąć całkowicie wszystkie starsze wersje wpisów z wszystkich wpisów i stron.

 

15. Optymalizuj procesy działające w tle

Procesy działające w tle w WordPressie to zaplanowane zadania uruchamiane na Twojej stronie. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

  • Wtyczka tworząca kopię zapasową
  • Publikowanie zaplanowanych wpisów
  • Automatyczne sprawdzanie aktualizacji
  • Wyszukiwarki i inne roboty

Zadania wykonujące publikację zaplanowanych wpisów, czy aktualizacji mają minimalny wpływ na wydajność strony. Jednak inne procesy w tle, takie jak wtyczki do tworzenia kopii zapasowych i nadmierne indeksowanie przez wyszukiwarki, mogą spowolnić działanie witryny.

W przypadku wtyczek do tworzenia kopii zapasowych musisz się upewnić, że wtyczka do tworzenia kopii zapasowych działa tylko podczas niskiego czasu ruchu w witrynie. Musisz także dostosować częstotliwość tworzenia kopii zapasowych i danych, których kopię zapasową chcesz utworzyć.

Na przykład, jeśli tworzysz kompletną codzienną kopię zapasową, a publikujesz nowe artykuły tylko dwa razy w tygodniu, to bez sensu będzie tworzenie kopii zapasowej codziennie.

Jeśli chodzi o indeksowanie, musisz mieć na uwadze raporty indeksowania w Google Search Console. Częste przeszukiwanie, które kończy się błędami, może spowodować spowolnienie działania witryny.

1 Komentarz do 15 sprawdzonych sposobów jak przyspieszyć WordPressa?

  1. Wszystkie wymienione punkty są ważne, ale w moim przypadku głównym problemem był właśnie motyw. Sama tylko zmiana motywu znacznie poprawiła szybkość ładowania strony. Najlepiej wybrać prosty i przejrzysty motyw bez zbędnych funkcji.

Leave a Reply