Jak przywrócić ustawienia fabryczne w Windows 10

Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć przywrócić ustawienia fabryczne w Windowsie 10. Przede wszystkim warto to zrobić, jeśli Twój komputer nie działa prawidłowo, wyświetla dziwne błędy lub działa wyjątkowo wolno. Jeśli chcesz sprzedać swój komputer, to również warto przywrócić go do ustawień fabrycznych i usunąć wszystkie zapisane dane.

Windows 10 ma kilka wbudowanych opcji, które ułatwią Ci przywrócenie ustawień fabrycznych i usunięcie lub zachowanie wszystkich plików w zależności od tego, w jakim celu chcesz zresetować urządzenie. W tym poradniku, pokażemy, jak przywrócić ustawienia fabryczne w Windowsie 10.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne Windows 10?

1. Przejdź do ustawień – ustawienia znajdziesz, klikając w menu start.

Ustawienia - Windows 10

 

2. Wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.

Aktualizacja i zabezpieczenia

 

3. Z zakładek po lewej stronie, wybierz Odzyskiwanie.

Odzyskiwanie Windows 10

 

Windows 10 oferuje trzy główne opcje:

  1. Zresetuj ustawienia komputera do stanu początkowego
  2. Wróć do poprzedniej wersji systemu Windows
  3. Uruchamianie zaawansowane

Pierwsza opcja jest najlepsza, jeśli chcesz przywrócić fabryczne ustawienia komputera lub usunąć wszystkie zapisane dane. Druga opcja pozwala przywrócić poprzednią wersję systemu do 10 dni po zaktualizowaniu. Natomiast ostatnia opcja umożliwia uruchomienie systemu z dysku USB lub DVD.

4. Wybierz „Zresetuj ustawienia komputera do stanu początkowego„.

Wybierz jedną z opcji „Zachowaj moje pliki” lub „Usuń wszystko”, w zależności od tego, czy chcesz zachować zapisane pliki bez zmian. Tak czy inaczej, wszystkie ustawienia zostaną przywrócone do wartości domyślnych, a aplikacje odinstalowane.

Usuń lub zachowaj pliki

 

Wybierając pierwszą opcję, przejdziesz od razu do przywrócenia ustawień fabrycznych. Natomiast druga opcja pozwala na wyczyszczenie dysku w taki sposób, aby przywrócenie usuniętych plików było niemożliwe.

5. Po wybraniu jednej z opcji kliknij przycisk Resetuj.

Resetuj do stanu początkowego

 

W zależności od wybranej opcji przywrócenie ustawień fabrycznych może to zająć od kilkunastu minut do kilku godzin, jeśli wybrałeś opcję czyszczenia dysku.

Leave a Reply