Jak sprawdzić i zmienić adres MAC w Windowsie

Adres MAC urządzenia jest przypisywany przez producenta, ale nie jest trudno go zmienić. Pokażemy Ci, jak sprawdzić i zmienić adres MAC i dlaczego powinieneś to zrobić.

Każdy interfejs sieciowy podłączony do sieci – niezależnie od tego, czy jest to router, urządzenie bezprzewodowe lub karta sieciowa w komputerze – ma unikalny adres MAC (Media Access Control). Adres MAC – czasami nazywany adresem fizycznym lub sprzętowym – jest przypisany przez producenta, ale zazwyczaj można go zmienić za pomocą odpowiedniego oprogramowania.

Do czego służy adres MAC

Jedną z funkcji adresu MAC jest proces filtrowania w sieciach bezprzewodowych. Aby uniemożliwić obcym dostęp do sieci, router jest ustawiony na akceptowanie tylko określonych adresów MAC. W ten sposób, jeśli adres IP zmieni się, jak na przykład w przypadku dynamicznych adresów IP, adres MAC może nadal identyfikować urządzenie i zezwolić na dostęp.

Filtrowanie może być używane do śledzenia użytkowników sieci i ograniczania ich dostępu. Może również mieć inne zastosowania, takie jak identyfikacja, kiedy skradzione urządzenie łączy się z siecią. Z tych powodów wiele firm i instytucji wymaga adresów MAC urządzeń swoich członków. Dlatego ważne jest, aby właściciele urządzeń nie ujawniali nikomu swoich adresów MAC.

W skrócie adresy MAC mogą być wykorzystywane do:

Statyczne przypisanie IP: Routery umożliwiają przypisywanie statycznych adresów IP do komputerów. Gdy urządzenie łączy się, zawsze otrzymuje określony adres IP, jeśli ma odpowiedni adres MAC

Filtrowanie adresów MAC:
Sieci mogą korzystać z filtrowania adresów MAC, zezwalając urządzeniom o określonych adresach MAC na łączenie się z siecią. To nie jest świetne narzędzie bezpieczeństwa, ponieważ ludzie mogą fałszować swoje adresy MAC.

Uwierzytelnianie MAC:
Niektórzy dostawcy usług internetowych mogą wymagać uwierzytelnienia przy użyciu adresu MAC i zezwalać urządzeniu z wybranym adresem MAC na łączenie się z Internetem. Dlatego może być konieczna zmiana adresu MAC routera lub komputera, aby się połączyć.

Identyfikacja urządzenia:
Wiele sieci Wi-Fi i innych publicznych sieci Wi-Fi używa adresu MAC urządzenia do jego identyfikacji. Na przykład sieć Wi-Fi na lotnisku może oferować bezpłatne 30 minut, a następnie zablokować adres MAC przed dalszym korzystaniem z Internetu. Zmieniając adres MAC, możesz uzyskać dalszy dostęp do Internetu. Bezpłatne, ograniczone Wi-Fi mogą być również śledzone przy użyciu plików cookie przeglądarki.

Śledzenie urządzenia:
Ponieważ adresy MAC są unikalne, mogą być używane do śledzenia użytkownika. Gry masz włączone Wi-Fi na swoim urządzeniu, to automatycznie urządzenie skanuje w poszukiwaniu pobliskich sieci Wi-Fi i nadaje adres MAC. . Apple iOS 8 używa innego adresu MAC za każdym razem, gdy skanuje w poszukiwaniu pobliskich sieci Wi-Fi, aby zapobiec tego rodzaju śledzenia.

Pamiętaj, że każdy interfejs sieciowy ma własny adres MAC. Tak więc na typowym laptopie wyposażonym zarówno w Wi-Fi, jak i przewodowy port Ethernet każdy bezprzewodowy i przewodowy interfejs sieciowy ma swój unikalny adres MAC.

Jak sprawdzić adres MAC

 

Po co zmieniać adres MAC

Adres MAC identyfikuje urządzenie podłączone do sieci i umożliwia śledzenie, ograniczanie lub zezwalanie na dostęp na podstawie adresu MAC. Zmiana adresu MAC przydaje się w wielu przypadkach. Na przykład, jeśli chcesz zmienić tylko kartę sieciową w swoim komputerze, a dostęp do Internetu od usługodawcy jest ograniczony na podstawie adresu MAC, to wystarczy zmienić adres MAC na stary i kontynuować korzystanie z Internetu.

Kolejnym przykładem jest ograniczenie dostępu do stron, gier online lub innych serwisów na podstawie Twojego adresu MAC. Za nieuczciwe praktyki w grach online często użytkownik jest zablokowany właśnie na podstawie adresu MAC. Osoby, które nie są za bardzo obeznane z komputerem, raczej nie domyślą się, że mogą zmienić adres MAC, aby odblokować dostęp do wybranej gry, czy serwisu, dlatego lepiej zablokować adres MAC, a nie adres IP, który często zmienia przy każdy podłączeniu do sieci.

Pamiętaj, że po zmianie adresu MAC w Windowsie nowy adres staje się aktywny dopiero po ponownym uruchomieniu karty sieciowej (możesz ją wyłączyć i włączyć) lub ponownie uruchomić komputer.

 

1. Jak zmień adres MAC za pomocą Menedżera urządzeń

Uruchom Menedżera urządzeń. Kliknij strzałkę obok Karty sieciowe, aby rozwinąć listę. Prawym przyciskiem myszki kliknij kartę, w której chcesz zmienić Adres MAC i przejdź do Właściwości.

Właściwości karty sieciowej

 

W wyświetlonym oknie Właściwości przejdź do zakładki Zaawansowane. Na liście wyszukaj Network Address i wpisz nowy adres MAC po prawej stronie. Potwierdź, klikając OK.

Zmiana adresu MAC w właściwościach karty sieciowej

 

Po zresetowaniu komputera lub ponownym uruchomieniu karty sieciowej zostanie przypisany nowy adres MAC.

 

2. Jak zmienić adres MAC za pomocą Technitium MAC Address Changer

Technitium MAC Address Changer jest darmowym narzędziem, które umożliwia szybką zmianę adresu MAC. Po zainstalowaniu aplikacji otwórz ją. W oknie Technitium MAC Address Changer wybierz połączenie sieciowe. Wpisz nowy adres MAC w polu Change MAC Address lub kliknij Random MAC Address, aby automatycznie wprowadzić losowy adres MAC. Potwierdź klikając Change Now.

Technitium MAC Address Changer

 

 

3. Jak zmienić adres MAC w Panelu sterowania

Uruchom Panel Sterowania. Pod zakładką Sieć i Internet kliknij Wyświetl stan sieci i zadania.

Sieć i Internet

 

W kolejnym oknie z menu po lewej stronie wybierz Zmień ustawienia karty sieciowej.

Zmień ustawienia karty sieciowej

 

Wybierz połączenie sieciowe, w którym chcesz zmienić adres MAC, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszki i wybierz Właściwości.

Właściwości Ethernet

 

W oknie Właściwości kliknij Konfiguruj.

Właściwości Ethernet - Konfiguracja

 

W nowym okienku przejdź do zakładki Zaawansowane, wybierz z listy MAC adres lub Network Address i wpisz nowy Adres MAC po prawej stronie.

Zmiana adresu MAC

 

Podsumowanie

Zmiana adresu MAC zdarza się raczej rzadko, ale z niektórych powodów czasami warto to zrobić. Bezpieczeństwo związanie z adresem MAC jest dość słabe, ponieważ, jak widziałeś łatwo jest zmienić adres MAC, na dowolnie inny. Aby upewnić się, że adres MAC został zmieniony skorzystaj z Wiersza Polecenia wpisując komendę ipconfig /all. Pamiętaj jednak, że nie możesz mieć dwóch urządzeń z tym samym adresem MAC aktywnych jednocześnie w sieci.

Leave a Reply