Jak sprawdzić kto korzysta z mojego WiFi?

Jeśli zauważyłeś, że Twój internet działa znacznie wolniej niż zwykle i podejrzewasz, że ktoś może korzystać z Twojego WiFi, to warto to sprawdzić nie tylko ze względu na wolniejszy Internet.

Poza tym, że ktoś wykorzystuje Twój Internet i spowalnia połączenie, to osoby podłączone do Twojej sieci, mogą uzyskać dostęp do plików, które nieświadomie udostępniasz, a nawet zainfekować Cię złośliwym oprogramowaniem lub w pewnych sytuacjach wykraść Twoje hasła i inne dane osobowe.

Zadbaj przede wszystkim o to, aby pozbyć się wszystkich urządzeń w swojej sieci WiFi, których nie rozpoznajesz. Na szczęście dostępne są bezpłatne narzędzia, które pomogą Ci sprawdzić wszystkich użytkowników podłączonych do Twojej sieci WiFi.

 

Jak sprawdzić kto korzysta z mojego WiFi?

Użytkownicy systemu Windows mogą pobrać darmowy program o nazwie Wireless Network Watcher (kliknij tutaj, aby pobrać), a użytkownicy komputerów Mac, nieco bardziej złożony również darmowy program o nazwie Who Is On My WiFi od Mac App Store. Natomiast użytkownicy Androida mogą skorzystać z aplikacji Fing.  Wszystkie narzędzia wyświetlą listę urządzeń aktualnie podłączonych do Twojej sieci, dzięki czemu możesz zidentyfikować te, które należą do Ciebie.

Wireless Network Watcher (Windows)
Who Is On My WiFi – (Mac iOS)
Fing – (Android)
Router 

 

Wireless Network Watcher (Windows)

Wireless Network Watcher jest narzędziem od firmy NirSoft. Dużą zaletą jest to, że nie wymaga ustawiania zakresów adresów IP i rozpoczyna skanowanie głównej karty sieciowej automatycznie, aby znaleźć wszystkie podłączone urządzenia. Jeśli chcesz zeskanować inną kartę lub niestandardowy zakres adresów IP, użyj opcji zaawansowanych, naciskając klawisz F9.

Wireless Network Watcher

Skanowanie jest szybkie i zajmuje tylko kilka sekund, po czym uzyskuje się informacje, takie jak adres IP, nazwa urządzenia, adres MAC, producent karty i stan aktywności. Jeśli aplikacja Wireless Network Watcher jest uruchomiona, skanowanie w tle nieustannie przegląda zakres adresów IP w celu wykrycia nowych i odłączonych urządzeń, można ustawić powiadomienie dźwiękowe, gdy nowe urządzenie zostanie podłączone do Twojej sieci lub odłączone. Interwał skanowania w tła można ustawić w sekundach w opcjach zaawansowanych (F9).

 

Who Is On My WiFi – (Mac iOS)

Who Is On My WiFi, to darmowe narzędzie, które robi to, co mówi sama nazwa, czyli wyświetla listę wszystkich urządzeń podłączonych do sieci WiFi.

Po uruchomieniu aplikacji rozpocznie się automatyczne skanowanie sieci, a już po kilku sekundach powinna pojawić się lista podłączonych urządzeń. Program wysyła również powiadomienie, gdy podłączone zostanie nowe urządzenie.

Who is on my WiFi

Niestety w porównaniu do poprzedniej aplikacji dla Windowsa Who Is On My WiFi nie radzi sobie najlepiej z pobraniem nazw podłączonych urządzeń, dlatego będziesz musiał ręcznie wprowadzić nazwy podłączonych urządzeń, aby rozpoznać lepiej nowo podłączone urządzenia bez nazw.

 

Fing – (Android)

Istnieje wiele aplikacji na Androida i iOS, które mogą pokazać, kto jest podłączony do Twojego WiFi. Ale najlepsza to Fing. Jest to bezpłatna aplikacja i jest dostępna zarówno dla Androida, jak i iOS.

Jak wszystkie inne aplikacje, wymienione do tej pory – Fing pokazuje również listę wszystkich podłączonych urządzeń wraz z ich adresem IP i adresem MAC. Ale to, co odróżnia ją od pozostałych, to możliwość wskazania nazwy urządzenia i karty sieciowej, producenta.

Fing

Na przykład Wireless Network Watcher podaje tylko nazwę firmy. Jeśli więc podłączysz iPada i Macbooka, zobaczysz tylko nazwę Apple. Fing potrafi wyodrębnić nazwę urządzenia. Możesz więc łatwiej stwierdzić, które urządzenia są Twoje, a które nie. Dodatkowo możesz utworzyć darmowe konto i śledzić wszystkie urządzenia w różnych sieciach WiFi.

Jedyną wadą aplikacji Fing jest brak funkcji otrzymywania powiadomień, gdy nowe urządzenie dołącza lub opuszcza Twoją sieć WiFi.

 

Router

Korzystanie z routera do przeglądania listy podłączonych urządzeń ma zarówno zalety, jak i wady. Dobra część jest taka – nie musisz instalować żadnej aplikacji. Ale najgorsze jest to, że nie każdy użytkownik ma dostęp do routera, a nawet jeśli go posiada, nadal wymagane jest hasło i nazwa użytkownika, a cały proces nie jest zbyt wygodny na urządzeniach mobilnych.

Aby dowiedzieć się, kto jest połączony z Twoim WiFi za pomocą routera; po prostu zaloguj się na stronę konfiguracyjną routera, wpisując adres IP routera w przeglądarce, następnie wpisz nazwę użytkownika i hasło. Jeśli nie wiesz, co to jest, zapytaj osobę, która skonfigurowała router. Zazwyczaj jest to admin i admin lub admin lub hasło. Możesz również użyć tej domyślnej bazy haseł routera. Bardzo możliwe, że Twoje strona konfiguracyjna routera będzie zabezpieczona domyślnym hasłem ustawionym przez producenta routera. W tym przypadku zazwyczaj jest to nazwa użytkownika: admin oraz hasło: admin.

Następnie zobaczysz „interfejs internetowy” routera. Ze względu na to, że istnieje wiele producentów routerów, interfejs może wyglądać nieco inaczej w przypadku różnych producentów. Ale ustawienia oraz funkcje przeważnie są takie same. Poszukaj więc opcji, które mówią: – Lista klientów DHCP, podłączone urządzenia bezprzewodowe, podłączone urządzenia itp.

Zazwyczaj jest to w ustawieniach bezprzewodowych i tam znajdziesz listę wszystkich urządzeń wraz z ich adresami IP i MAC. Jeśli nie znajdziesz tych opcji, wyszukaj instrukcji obsługi swojego routera w Google, a tam na pewno znajdziesz dokładne informacje.

 

Co zrobić, gdy ktoś kradnie moje WiFi?

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, jeśli ktoś korzysta z WiFi bez Twojej zgody:

1# Zmień hasło lub włącz filtrowanie MAC. Obie opcje znajdziesz w ustawieniach routera. Pamiętaj, aby ustawić hasło z szyfrowaniem WPA2.

2# W niektórych routerach możesz zmniejszyć siłę sygnału WiFi, aby uniemożliwić osobom znajdującym się w pobliżu połączenie z Twoją siecią.

3# Usuń wszystkie urządzenia, których nie rozpoznajesz. Możesz to zrobić w ustawieniach routera, blokując wybrany adres MAC urządzenia, które chcesz zablokować lub dodać urządzenie do blacklisty. W instrukcji obsługi routera na pewno znajdziesz bardziej konkretne informacje na ten temat.

Należy jednak pamiętać, że zablokowanie urządzenie poprzez adres MAC nie zawsze pomoże w 100% rozwiązać nasz problem, ponieważ adres MAC można w prosty sposób dowolnie zmieniać. A osoba, która próbuje korzystać z Twojego Internetu, prawdopodobnie korzysta z oprogramowania, które fałszuje adres MAC. Dlatego najważniejsza jest zmiana hasła z szyfrowaniem WPA2, tym bardziej jeśli wcześniej korzystałeś z przestarzałego szyfrowania WEB, które w prosty sposób złamać.

Leave a Reply