Jak sprawdzić prędkość internetu?

Wybierając dostawce usług internetowych w większości przypadków płacisz okręśloną cenę w zależności od szybkości połączenia. Im szybsze połączenie, tym więcej musisz zapłacić. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak sprawdzić, czy otrzymujesz to, za co płacisz. W poprzednim artykule wyjaśniliśmy, jak działa speed test i czy jest wiarygodny, a teraz pokażemy, jak sprawdzić prędkość internetu i dlaczego ma to znaczenie.

 

Dlaczego prędkość internetu ma znaczenie?

Coraz częściej korzystamy z usług takich jak Netflix lub telewizji online przez dostępne platformy wybranych stacji. Aby było to możliwe, musimy mieć odpowiednio szybkie połączenie. Tym bardziej że coraz częściej korzystamy nie tylko z rozdzielczości HD, ale także 4K. Dlatego coraz większe znaczenie ma prędkość internetu.

Jeśli oglądasz film na Netflixie i nie jest wyświetlany w wysokiej rozdzielczości lub ciągle się wczytuje, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie masz wystarczająco szybkiego połączenia.

Pamiętaj jednak, że Twój internet udostępniany jest na wszystkich podłączonych urządzeniach w Twoim domu, dzięki czemu połączenie jest rozdzielone pomiędzy urządzeniami. Im więcej osób w Twoim domu korzysta z Internetu w tym samym czasie tym wolniejsze połączenie.

 

Jak uzyskać dokładniejszy wynik testu?

Aby uzyskać najdokładniejszy wynik, skorzystaj z połączenia przewodowego, jeśli to możliwe; w ten sposób nie musisz się martwić o zakłócenia i wahania wydajności, które mogą wystąpić podczas korzystania z Wi-Fi. Jeśli w sieci domowej masz inne urządzenia przewodowe, podłącz komputer testowy bezpośrednio do modemu, aby inne urządzenia nie przeszkadzały w testowaniu.

W przypadku, jeśli nie masz urządzenia z portem Ethernet, zrób wszystko, aby zminimalizować zakłócenia. Upewnij się, że router WiFi znajduje się z dala od innych urządzeń elektrycznych, takich jak telefony bezprzewodowe i odłącz pozostałe urządzenia podłączone do sieci WiFi. Unikniesz w ten sposób zakłóceń i obciążenia sieci przez inne podłączone urządzenia.

Warto również sprawdzić, czy Twój komputer aktualnie nie pobiera czegoś w tle. Sprawdzisz to w Menedżerze zadań pod zakładką Wydajność. Jeśli widzisz, że Twoje połączenie jest mocno obciążone, to spróbuj wyłączyć wszystkie aplikacje na komputerze wykorzystujące dostęp do Internetu. W przypadku, gdy Twój system właśnie pobiera aktualizacje, to raczej niewiele możesz zrobić. W tej sytuacji musisz poczekać, aby przetestować prędkość internetu później.

Jak sprawdzić obciążenie sieci WiFi

Przed wykonaniem testu, dobrym pomysłem jest także zresetowanie routera.

 

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Jednym z szybkich i łatwych sposobów na sprawdzenie szybkości Internetu jest skorzystanie ze strony speedtest.net. To najpopularniejsza strona do testowania prędkości połączenia internetowego. Wszystko, czego potrzebujesz to przeglądarka internetowa.

Jedyne co musisz zrobić to przejść na stronę speedtest.net, a następnie kliknąć przycisk „GO”. W tym momencie sprawdzona zostanie prędkość pobierania i wysyłania, a także ping (opóźnienie). Może to potrwać od kilku do kilkunastu sekund w zależności od prędkości połączenia.

Po zakończeniu otrzymasz prędkość pobierania i wysyłania mierzoną w megabitach na sekundę (Mb/s). Możesz udostępnić te informacje za pośrednictwem mediów społecznościowych, klikając w lewym górnym rogu w ikonę wybranego serwisu. Znajdziesz tam również ikonę łańcucha, aby pobrać link, który możesz opublikować w dowolnym miejscu jako obraz lub link do strony.

Jeśli zależy Ci na bardzo dokładnym wyniku, uruchom speed test kilka razy, klikając ponownie przycisk „GO” – zobaczysz wahania prędkości pobierania od testu do testu, w zależności od przeciążenia sieci w danym momencie.

Po kilkukrotnym przeprowadzeniu testu, kliknij link „Results” lub przejdź pod następujący adres: https://speedtest.com/results, aby zobaczyć wszystkie dane z przeprowadzonych testów. Na podstawie wszystkich testów zostanie utworzony wykres pokazujący średnie prędkości pobierania i wysyłania.

Wykres średniej prędkości pobierania

 

Nie zdziw się, jeśli nie uzyskasz prędkości pobierania, którą obiecał Twój dostawca usług internetowych. Jeśli jednak połączenie jest znacznie wolniejsze niż w umowie, może to być zależne od wielu czynników. Być może jest to problem z Twoim sprzętem, ale równie dobrze, możesz mieć po prostu wolniejsze połączenie.

Większość dostawców usług internetowych posiada własną stronę pomocy technicznej, na której możesz dowiedzieć się, czy występują jakieś problemy związane z Twoim połączeniem. Jeśli Twój dostawca usług internetowych potwierdzi, że problem nie leży po jego stronie, możesz rozpocząć samodzielnie rozwiązanie tego problemu.

W pierwszej kolejności spróbuj przeprowadzić test na innym komputerze. Jeśli prędkość będzie zadowalająca, nie możesz winić dostawcy internetu. W przypadku, gdy testy na drugim komputerze również nie będą zadowalające i nie poradzisz sobie z rozwiązaniem tego problemu, to warto skontaktować się z dostawcą usług internetowych i zgłosić powyższy problem.

Leave a Reply