Jak sprawdzić siłę sygnału WiFi

Jeśli Twój internet wydaje się powolny lub strony nie ładują się, problemem może być połączenie Wi-Fi. Być może jesteś zbyt daleko od routera lub coś blokuje Twój sygnał. Silniejszy sygnał Wi-Fi oznacza lepsze i szybsze połączenie. Dzięki temu możesz korzystać z pełnej prędkości internetu.

Siła sygnału Wi-Fi zależy od wielu czynników, takich jak odległość od routera, czy jest to połączenie z pasmem o częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz, a nawet materiały ścian wokół ciebie. Im bliżej routera, tym lepiej. Grubsze ściany wykonane z gęstszych materiałów (takich jak beton) blokują sygnał Wi-Fi. Z drugiej strony, słabszy sygnał prowadzi do mniejszych prędkości, zaników aż do całkowitego braku zasięgu.

Nie każdy problem z połączeniem wynika ze słabej siły sygnału. Jeśli internet na tablecie lub telefonie wydaje się wolny, zacznij od ponownego uruchomienia routera, jeśli masz do niego dostęp. Jeśli problem będzie się powtarzał, następnym krokiem jest sprawdzenie, czy problemem jest Wi-Fi. Spróbuj skorzystać z Internetu, za pomocą urządzenia podłączonego przez sieć Ethernet. Jeśli nadal masz problemy, to problemem jest sieć. Natomiast, jeśli połączenie Ethernet jest w porządku, a reset routera nie pomógł, czas sprawdzić siłę sygnału.

Jak sprawdzić siłę sygnału WiFi

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, w czym wyrażana jest siła sygnału WiFi. A następnie, jakie wartości możesz uznać za dobre, a jakie za złe. Siła sygnału WiFi wyrażana jest w jednostce -dBm w zakresie od -0 do -95. Z tym że im mniejsza wartość, tym lepsza siła sygnału. Na przykład siła sygnału o wartości -20 dBm będzie dużo lepsza od -70 dBm.

W poniższej tabelce przedstawimy siłę sygnału w jednostce dBm oraz oczekiwaną jakość połączenia adekwatną do siły sygnału.

Teraz już wiemy, jakie wartości odpowiadają danej sile sygnału, a więc pokaże, w jaki sposób możesz zmierzyć siłę sygnału wyrażoną w zakresie dBm. Opiszę, jak to zrobić w przypadku systemu Windows oraz na urządzeniach z systemem Android.

 

Windows

Aby sprawdzić siłę sygnału WiFi w Windowsie niezbędne będzie skorzystanie z odpowiedniej aplikacji.  Jedną z aplikacji, którą możesz użyć w tym celu, jest WifiInfoView firmy NirSoft. To darmowa aplikacja, która nie wymaga nawet instalacji. Na jej przykładzie pokażemy, jak sprawdzić siłę sygnału w wartości dBm. WifiInfoView pobierzesz, klikając tutaj.

Rozpakuj pobrany plik, a następnie uruchom WifiInfoView.exe. Wartości dBm znajdziesz pod pozycją RSSI.

Siła sygnału WiFi

Jeśli masz duża listę dostępnych sieci WiFi, to możesz w łatwy sposób je posegregować, tak aby wyświetlały się, zaczynając od tych z najlepszym sygnałem.

 

Android

Jeśli chcesz sprawdzić siłę sygnału na urządzeniu z Androidem, to polecam zainstalowanie aplikacji Wifi Analyzer. Aplikacja w przejrzysty sposób pokazuje siłę sygnału w wartości dBm wszystkich sieci znajdujących się w pobliżu.

WiFi Analyze

 

Wszystkie urządzenia

W każdym urządzeniu niezależnie od tego, czy używasz systemu iOS, Android, Mac lub Windows, powinieneś mieć wskaźnik połączenia Wi-Fi. Zwykle cztery lub pięć kreseczek, a im więcej jest wypełnionych, tym silniejsze połączenie. To najłatwiejszy sposób na sprawdzenie siły sygnału WiFi na każdym urządzeniu.

Siła sygnału WiFi

 

Powyższa grafika pomoże w orientacyjnym ustaleniu, jaka siła sygnału odpowiada poszczególnej kresce.

Leave a Reply