Jak sprawdzić temperaturę procesora w Windowsie

Generalnie są dwie grupy użytkowników, którzy martwią się o temperaturę procesora, a mianowicie Ci, którzy podkręcają osiągi między innymi procesora oraz większość osób z mocniejszymi komputerami.

Jeśli Twój komputer zaczyna się samoczynnie wyłączać, zacinać lub znacznie wolniej działać może to być problem z przegrzewaniem. Szczególnie jeśli podkręcałeś osiągi procesora.

Niestety, system Windows nie oferuje żadnego sposobu sprawdzenia temperatury procesora. Oczywiście, możesz poszukać w BIOS-ie, ale bez sensu resetować komputer, aby znaleźć prosty odczyt z czujnika. Na szczęście istnieje sporo darmowych programów, które umożliwiają szybkie sprawdzenie temperatury procesora. Poniżej znajdziesz dwa z nich, które według mnie są bardzo dobre.

Jak sprawdzić temperaturę procesora

Core Temp

Najlepszym i najszybszym sposobem sprawdzenia temperatury procesora jest skorzystanie z programu Core Temp. Program pobierzesz z oficjalnej strony. Podczas instalacji zwróć szczególną uwagę na to, aby odznaczyć instalację dodatkowego oprogramowania. Na screenie poniżej oznaczyłem, którą opcję trzeba odznaczyć.

Core Temp

 

Po uruchomieniu programu znajdziesz wszystkie informacje na temat temperatury procesora. Zwróć szczególną uwagę na wartość „Tj. Maks” to najwyższa temperatura działania procesora według producenta. Jeśli temperatura Twojego procesora zbliża się do tej wartości, to oznacza, że procesor może się przegrzewać.

Core Temp

 

Jeśli na bieżąco chcesz śledzić temperaturę procesora, to wystarczy zminimalizować główne okno aplikacji i w pasku zadań w prawym dolnym rogu znajdziesz ikony z temperaturą dla poszczególnych rdzeni.

Core Temp pasek zadań

 

Warto również dodać, że w opcjach programu można znaleźć dosyć ciekawą funkcję, która ochroni Cie przed przegrzaniem procesora. Domyślnie ta funkcją jest wyłączona, ale po przejściu do ustawień możesz ją włączyć i skonfigurować według własnych potrzeb. Ustawić można między innymi powiadomienie, gdy temperatura osiągnie wybrany limit, wyłączenie komputera lub migającą ikoną w momencie przegrzewania się procesora.

Ochrona procesora przed przegrzaniem

Jeśli kiedykolwiek podkręcałeś procesor i obawiasz się, że może się przegrzać, to zdecydowanie zalecam włączenie tej opcji.

 

HWMonitor

HWMonitor, to bardziej zaawansowany program, dzięki któremu sprawdzisz temperaturę nie tylko procesora, ale także karty graficznej, płyty głównej, czy dysku twardego. Oprócz temperatury znajdziesz także wiele innych parametrów.

HWMonitor

Najnowszą wersję programu pobierzesz z oficjalnej strony HWMonitor. Do wyboru jest wersja w formacie .exe oraz .zip, której nie musisz instalować, wystarczy rozpakować plik i uruchomić program.

Leave a Reply