Jak uruchomić Windows 10 w trybie awaryjnym

Jeśli korzystasz z Windowsa od dłuższego czasu, możesz zauważyć, że naciśnięcie klawiszy F8 lub Shift+F8 na klawiaturze w celu przejścia do trybu awaryjnego nie działa. Te metody przestały działać, ponieważ procedura uruchamiania systemu Windows 10 stała się szybsza niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak nie oznacza to, że system Windows 10 nie ma trybu awaryjnego. Chodzi tylko o to, aby przejść do innych sposobów. Tutaj znajdziesz wszystkie sposoby, jak uruchomić Windows 10 w trybie awaryjnym.

Po uruchomieniu trybu awaryjnego w Windowsie 10 system operacyjny ładuje minimalny interfejs użytkownika, z niezbędnymi usługami i sterownikami niezbędnymi do jego działania. Ten tryb ułatwia rozwiązywanie problemów, ponieważ nie ładuje elementów, które mogą spowodować awarię systemu Windows.

Jeśli chcesz poznać wszystkie metody, których możesz użyć do uruchomienia systemu Windows 10 w trybie awaryjnym, przeczytaj ten poradnik do końca. Najpierw omówimy, jak możesz uruchomić tryb awaryjny, gdy masz normalny dostęp do systemu i możesz się zalogować na swoje konto (metody od 1 do 3), a następnie sposoby, które pomogą Ci uruchomić tryb awaryjny, gdy nie masz dostępu do systemu lub w ogóle problem z uruchomieniem Windowsa (metody od 3 do 6).

 

1. Skorzystaj z narzędzia konfiguracji systemu (msconfig.exe), aby włączyć tryb awaryjny

Jeśli możesz zalogować się do systemu Windows 10, jedną z najprostszych metod uruchamiania w trybie awaryjnym jest użycie narzędzia Konfiguracja systemu. Wielu użytkowników zna to narzędzie pod nazwą pliku: msconfig.exe.

W polu wyszukiwania na pasku zadań wpisz „Konfiguracja systemu” lub „msconfig.exe„.

Konfiguracja systemu

 

W oknie Konfiguracja systemu przejdź do zakładki Rozruch. W sekcji Opcje rozruchu wybierz „Bezpieczny rozruch„. Potwierdź klikając Ok.

Konfiguracja systemu - bezpieczny rozruch

 

Wyświetli się informacja, że musisz ponownie uruchomić komputer, aby zmiany zostały wprowadzone. Jeśli masz jeszcze coś do zrobienia możesz wybrać „Zakończ bez ponownego uruchomienia„. Jeśli nie, możesz ponownie uruchomić teraz, a Twoje urządzenie automatycznie uruchomi się w trybie awaryjnym.

Konfiguracja systemu - ponowne uruchomienie

 

2. Uruchomienie trybu awaryjnego z menu Start

Kolejnym sposobem na przejście do trybu awaryjnego jest skorzystanie z opcji dostępnych w menu Start. Wystarczy nacisnąć i przetrzymać klawisz Shift na klawiaturze, a następnie w tym samym czasie uruchomić komputer ponownie.

System uruchomi się ponownie i poprosi o wybranie jednej z opcji. Wybierz „Rozwiąż problemy„.

Rozwiąż problemy

Następnie musisz wykonać te same kroki, które opisaliśmy w metodzie (4). W skrócie, przejdź do „Opcje zaawansowane –> Ustawienia uruchamiania –> Uruchom ponownie.” Następnie naciśnij 4 lub F4 na klawiaturze, aby uruchomić w trybie awaryjnym, naciśnij 5 lub F5, aby uruchomić „Tryb awaryjny z obsługą sieci” lub naciśnij 6 lub F6, aby przejść do „Tryb awaryjny z wierszem polecenia„.

 

3. Uruchomienie trybu awaryjnego z poziomu ustawień w Windowsie

Innym sposobem na uruchomienie trybu awaryjnego jest poprzez aplikację Ustawienia. Najszybciej do ustawień przejdziesz korzystając ze skrótu klawiszowego Windows + I lub klikając ikonę ustawień w menu Start.

Ustawienia systemu Windows 10

 

Po lewej stronie w oknie ustawień znajdziesz zakładkę „Odzyskiwanie„. Następnie w sekcji „Ustawienia zaawansowane” wybierz „Uruchom ponownie teraz„.

Odzyskiwanie

 

Po ponownym uruchomieniu wybierz opcję „Rozwiąż problemy„.

Rozwiąż problemy

Następnie wykonaj te same kroki, które zostały opisane w powyższej metodzie.

 

4. Uruchomienie trybu awaryjnego z poziomu ekranu logowania

Jeśli nie możesz zalogować się do systemu Windows 10, ale możesz przejść do ekranu logowania, naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze. Po naciśnięciu tego klawisza kliknij lub naciśnij przycisk zasilania, a następnie w menu, które zostanie otwarte kliknij Uruchom ponownie.

Uruchom ponownie

 

System Windows 10 uruchomi się ponownie i poprosi o wybranie jednej z opcji. Wybierz „Rozwiąż problemy„.

Rozwiąż problemy

 

Następnie przejdź do opcji zaawansowanych.

Opcje zaawansowane

 

Na ekranie opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania”. W zależności od komputera z systemem Windows 10 ta opcja może nie być widoczna na początku. Jeśli nie jest, kliknij „Zobacz więcej opcji odzyskiwania„.

Ustawienia uruchamiania

 

Uruchom system ponownie, aby zmienić zaawansowane opcje rozruchu, a w tym włączyć tryb awaryjny.

Windows 10 - Ustawienia uruchamiania

 

Po ponownym uruchomieniu systemu Windows 10, możesz wybrać opcje rozruchu, którą chcesz włączyć. Aby przejść do trybu awaryjnego, masz trzy różne opcje:

  • Standardowy tryb awaryjny – naciśnij klawisz 4 lub F4
  • Tryb awaryjny z obsługą sieci – naciśnij 5 lub F5
  • Tryb awaryjny z wierszem polecenia – naciśnij 6 lub F6

Jak uruchomić system Windows w trybie awaryjnym

Po wybraniu odpowiedniego trybu awaryjnego zaloguj się na konto użytkownika z uprawnieniami administratora i wprowadź odpowiednie zmiany.

5. Uruchomienie trybu awaryjnego poprzez 3-krotne przerwanie startu Windowsa.

Jeśli system Windows 10 nie uruchomi się normalnie trzy razy pod rząd, po raz czwarty wejdzie domyślnie w trybie automatycznej naprawy. W tym trybie można uruchomić system w trybie awaryjnym. Aby uruchomić tryb automatycznej naprawy, należy przerwać normalny proces uruchamiania trzy razy: należy użyć przycisku resetu lub zasilania na komputerze, aby zatrzymać go podczas rozruchu, zanim zakończy się ładowanie systemu.

Jeśli używasz przycisku zasilania, może być konieczne przytrzymanie go przez co najmniej 4 sekundy, aby wyłączyć zasilanie. Gdy system przejdzie w tryb naprawy automatycznej, pierwszą rzeczą, którą zobaczysz, jest ekran informujący, że system operacyjny przygotowuje się do automatycznej naprawy.

Przygotowanie automatycznej naprawy

 

Następnie możesz zostać poproszony o wybranie konta, aby kontynuować. Wybierz konto z uprawnieniami administratora i wpisz hasło. Jeśli nie zostaniesz poproszony o podanie tych danych, przejdź do następnego kroku.

Zaczekaj, aż system spróbuje dokonać automatycznej diagnozy twojego komputera. Na ekranie pojawi się informacja, że komputer nie został poprawnie uruchomiony. Do wyboru będziesz miał dwie opcję: uruchomienie ponowne komputera lub przejście do opcji zaawansowanych. W tym przypadku należy przejść do opcji zaawansowanych.

Automatyczna naprawa - Windows 10

 

Następnie wybierz opcję „Rozwiąż problemy„.

Rozwiąż problemy

Od tego momentu kroki, które musisz wykonać, są takie same, jak te, które pokazaliśmy w poprzedniej metodzie. Wybierz następująco „Opcje zaawansowane –> Ustawienia uruchamiania –> Uruchom ponownie.”

 

6. Uruchomienie trybu awaryjnego przy użyciu dysku instalacyjnego Windowsa 10 i wiersza polecenia.

Jeśli masz zainstalowaną płytę DVD z systemem Windows 10 lub pamięć USB, lub jeśli możesz ją teraz utworzyć, możesz użyć jej do uruchomienia uszkodzonego komputera w trybie awaryjnym.

Plik ISO z systemem Windows 10 możesz bezpłatnie pobrać z oficjalnej strony Microsoftu. Jeśli posiadasz już płytę lub pendrive z Windowsem uruchom komputer ponownie i poczekaj na załadowanie środowiska instalacyjnego. Wybierz preferowany język i układ klawiatury, a następnie kliknij „Dalej„.

Instalatory systemu Windows 10

 

W następnym oknie w lewym dolnym rogu kliknij „Napraw komputer„.

Napraw komputer - Windows 10

 

Wybierz opcję „Rozwiąż problemy”.

Rozwiąż problemy

 

Z opcji zaawansowanych wybierz „Wiersz polecenia (użyj polecenia Wiersz polecenia, aby skorzystać z zaawansowanych funkcji rozwiązywania problemów).

Opcje zaawansowane - wiersz polecenia

 

W oknie wiersza polecenia wpisz: bcdedit / set {default} safeboot minimal. Naciśnij Enter i po chwili pojawi się informacja „Operacja ukończona pomyślnie”. Przed wpisaniem powyższej komendy upewnij się, że znajdujesz się w katalogu windows\system32. Jeśli nie wykonaj kroki widoczne na screenie poniżej.

Uruchomienie trybu awaryjnego z wiersza polecenia

 

Zamknij wiersz polecenia i wybierz „Kontynuuj” na następnym ekranie.

Wybierz opcje - kontynuuj

 

Po ponownym uruchomieniu komputera system Windows 10 uruchomi się w trybie awaryjnym. Zaloguj się przy użyciu konta użytkownika z uprawnieniami administratora i wprowadź odpowiednie zmiany.

Problem z tą metodą polega na tym, że system Windows 10 automatycznie uruchamia tryb awaryjny, za każdym razem, gdy uruchomisz komputer ponownie, dopóki nie wyłączysz wprowadzonej wcześniej opcji. Aby wyłączyć to ustawienie i ponownie uruchomić system w normalnym trybie, uruchom tę samą procedurę jeszcze raz i wpisz polecenie: bcdedit /deletevalue {default} safeboot.

 

Podsumowanie

Jak widzisz z opisanych metod powyżej uruchomienie trybu awaryjnego w Windowsie 10 nie działa już w ten sam sposób, jak w starszych systemach operacyjnych Windows. Jeśli spotkasz jakiekolwiek problemy z uruchomieniem systemu w trybie awaryjnym, to daj znać w komentarzu poniżej, a na pewno postaramy się pomóc.

Leave a Reply