Jak usunąć wirusa z telefonu z Androidem?

Jeśli uważasz, że Twój telefon ma wirusa, to możesz być spokojny, bo dobra wiadomość jest taka, że bardzo łatwo możesz go usunąć.

Przede wszystkim bardzo mało prawdopodobne jest, że Twój telefon rzeczywiście ma wirusa. Bardziej prawdopodobne jest, że nieświadomie zainstalowałeś aplikację, która wyświetla reklamy, pop-upy lub nawet drastycznie zużywa baterię w Twoim telefonie.

Nie mniej jednak każde złośliwe oprogramowanie, które działa na szkodę użytkownika, można w pewnym sensie nazwać wirusem. Nie przedłużając w pierwsze kolejności opiszę, jak możesz sprawdzić, czy Twój telefon ma wirusa, a następnie jak pozbyć się wirusa z telefonu z Androidem.

 

Jak sprawdzić, czy telefon ma wirusa

1. Zwiększone wykorzystanie danych
Jeśli zauważysz nagły wzrost wykorzystania danych, może to oznaczać, że wirus uruchamia zadania w tle na Twoim urządzeniu lub próbuje użyć Internetu do przesyłania informacji z telefonu.

2. Częste zawieszanie się aplikacji
Aplikacje od czasu do czasu ulegają awarii, ale jeśli Twoje aplikacje zaczynają regularnie się zawieszać bez powodu, to Twój telefon może mieć wirusa.

3. Pop-upy reklamowe
Większość wyskakujących reklam jest po prostu denerwująca, a nie złośliwa. Jeśli jednak widzisz wyskakujące reklamy na swoim urządzeniu, nawet gdy Twoja przeglądarka jest zamknięta, mogą to być złośliwe wyskakujące okienka spowodowane złośliwym oprogramowaniem.

4. Rachunek telefoniczny wyższy niż normalnie
Niektóre odmiany szkodliwego oprogramowania wysyłają z telefonu wiadomości SMS o podwyższonej opłacie, powodując dużo większy rachunek za telefon niż normalnie.

5. Podejrzane i nieznane aplikacje
Jeśli zauważysz aplikacje w telefonie, których nie rozpoznajesz, to prawdopodobnie jest to właśnie złośliwe oprogramowanie, którego musisz się pozbyć, jak najszybciej.

6. Szybsze zużycie baterii.
Złośliwe aplikacje często mogą zużywać znacznie więcej baterii, ponieważ nie są odpowiednio zoptymalizowane dlatego, jeśli zauważysz, że Twój telefon znacznie szybciej się rozładowuje, to bardzo prawdopodobne, że jest to spowodowane właśnie przez złośliwe aplikacje.

7. Przegrzanie telefonu
Chociaż większość przyczyn przegrzewania się telefonu jest normalna i stosunkowo nieszkodliwa, możliwe jest również, że przyczyną jest jakiś wirus, który wykorzystuje zasoby Twojego telefonu.

 

Jak usunąć wirusa z telefonu z Androidem

Ręczne usuwanie wirusa

Krok 1: Przejdź do trybu awaryjnego

Podobnie jak w Windowsie, przejście do trybu awaryjnego na Androidzie wyłącza dostęp do wszystkich aplikacji firm trzecich, aby zapobiec ich uruchomieniu. Jest to świetne narzędzie, które pomoże Ci zidentyfikować winowajcę podejrzanego zachowania telefonu – jeśli problem zniknie, gdy telefon będzie w trybie awaryjnym, wiesz, że winna jest złośliwa aplikacja.

W zależności od wersji Androida włączenie trybu awaryjnego może się nieco różnić. Podam kilka sposobów, jak włączyć tryb awaryjny w telefonie z Androidem.

Sposób 1: 

  • Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania.
  • Dotknij i przytrzymaj przycisk Wyłącz lub Uruchom ponownie.
  • Gdy pojawi się komunikat „uruchom ponownie do trybu bezpiecznego/awaryjnego”, dotknij OK.

Sposób 2:

Naciśnij i przetrzymaj przycisk głośności dolny lub górny + przycisk zasilania do momentu pojawienia się komunikatu „uruchom ponownie do trybu bezpiecznego/awaryjnego”.

Sposób 3: 

  • Wyłącz telefon
  • Naciśnij przycisk zasilania, trzymając dolny przycisk głośności aż do momentu uruchomienia telefonu w trybie bezpiecznym.

 

Krok 2: Znajdź szkodliwą aplikację

Przejdź do ustawień telefonu i wyszukaj menadżera aplikacji. W karcie „Pobrane” przejrzyj wszystkie aplikacje, które wydają się podejrzane – na przykład aplikacje, których nie pamiętasz, lub które nie powinny być uruchomione na Twoim urządzeniu. Zastanów się też, czy w ostatnim czasie nie instalowałeś jakiejś aplikacji, która pochodziła z nieznanego źródła, czyli była pobrana poza sklepem Google Play.

Menadżer aplikacji Android

 

Krok 3: Odinstaluj złośliwą aplikację

Jeśli znalazłeś podejrzaną aplikację lub taką, której na pewno sam nie zainstalowałeś, to spróbuj ją odinstalować. W większości przypadków aplikacja powinna się odinstalować bez żadnych problemów. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że aplikacja uzyskała uprawnienia Administratora. W tym przypadku przejdź do następnego kroku.

Krok 4: Usuń dostęp administratora

Wróć do ustawień i wyszukaj Administratorzy urządzenia. Znajdziesz tam wszystkie aplikacje, która mają uprawnienia administratora. Jeśli widzisz tam podejrzaną aplikację, której wcześniej nie mogłeś odinstalować, wyłącz jej uprawnienia administratora klikając Wyłącz lub po prostu korzystając z suwaka po prawej stronie. Teraz wróć do menadżera aplikacji i usuń złośliwą aplikację.

Administratorzy urządzenia Android

 

Aplikacje do usuwania wirusów w telefonie z Androidem

W Google Play znajdziesz masę aplikacji do usuwania wirusów z Androida. Jednak większość z nich chce, abyś płacił za funkcje, których nie potrzebujesz. Warto więc korzystać tylko ze sprawdzonych aplikacji.

 

Malwarebytes

Malwarebytes

Jedna z najbardziej zaufanych aplikacji do usuwania złośliwego oprogramowania na komputery, zapewnia również aplikację na Androida.

Darmowa wersja skanuje telefon pod kątem złośliwego oprogramowania i usuwa wszelkie znalezione zagrożenia. Posiada również funkcję kontroli uprawnień aplikacji, dzięki czemu można śledzić, do czego każda aplikacja ma dostęp. Warto dodać, że aplikacja nie zawiera reklam. Płatna wersja zapewnia wykrywanie w czasie rzeczywistym i inne funkcje, których większość ludzi raczej nie potrzebuje.

 

Bitdefender Antivirus Free

Bitdefender to kolejna dobra aplikacja do usuwania wirusów, głównie dlatego, że jest lekka. Skanowanie w chmurze oznacza niewielki wpływ na Twoje urządzenie. Jest to świetna aplikacja do szybkiego skanowania Androida.

Bitdefender Antivirus Free

 

Aplikacje, których należy unikać

Wymieniłem tylko dwie z wielu aplikacji antywirusowych na Androida, ale możesz zignorować prawie wszystkie inne. Oferty największych firm, takich jak Avast, Norton, Avira i podobne, są pełne śmieci i obciążają system.

Wiele funkcjonalności, które udostępniają, jest już wbudowanych w system Android. Przeglądarki takie jak Chrome wykrywają i blokują niebezpieczne witryny. Funkcja Znajdź mój telefon może zlokalizować zgubiony telefon bez żadnej aplikacji. Możesz również samodzielnie zarządzać uprawnieniami do aplikacji.

Duże firmy zachęcają, aby pobrać ich darmowe aplikacje dla „bezpieczeństwa”, a następnie próbują przekonać Cię do uaktualnienia do wersji płatnej z wieloma funkcjami, których nie potrzebujesz.

 

Jak zabezpieczyć się przed wirusami lub innymi złośliwymi aplikacjami w telefonie z systemem Android

1. Zawsze aktualizuj do najnowszej wersji Androida.
Ważne jest, aby zawsze aktualizować oprogramowanie. Oprócz nowych funkcji każda aktualizacja zawiera poprawki błędów, które pomagają chronić Twój telefon.

2. Nie instaluj aplikacji z nieznanych źródeł
Dostępne są aplikacje na Androida, które nie znajdują się w Google Play Store. Według Google są to „nieznane aplikacje” i domyślnie Android blokuje ich instalowanie. Aplikacje z nieznanego źródła mogą zawierać wirusy, które mogą uszkodzić Twój telefon. Dlatego lepiej pobierać aplikacje bezpośrednio z Google Play, a jeśli już chcesz zainstalować aplikację z nieznanego źródła, to upewnij się, że jest bezpieczna. 

3. Przeczytaj uprawnienia aplikacji
Aplikacje czasami uzyskują dostęp do informacji z Twojego telefonu. Niektóre aplikacje mają uzasadnioną potrzebę dostępu do niektórych funkcji: na przykład przeglądarka internetowa będzie potrzebować dostępu do Internetu i jest to logiczne, ale jeśli zauważysz, że aplikacja wymaga pozwolenia do informacji lub funkcji, która wcale nie jest potrzeba aplikacji, którą instalujesz, to lepiej nie ryzykować. Szczególnie zwróć na to uwagę, gdy instalujesz aplikacje z nieznanego źródła. 

4. Zainstaluj aplikację antywirusową
Aplikacje antywirusowe w przypadku Androida nie są aż tak potrzebne w codziennym korzystaniu z telefonu, ponieważ Google skanuje wszystkie aplikacje, które znajdują się w Google Play, więc teoretycznie nie ma możliwość zainstalowania złośliwej aplikacji. Aczkolwiek ponownie wracając do instalacji aplikacji z nieznanych źródeł, możesz zainstalować aplikację, która będzie szkodliwa dla Twojego telefonu poza sklepem Google Play lub wykonać inne czynności na telefonie, które doprowadzą do instalacji złośliwego oprogramowania. Dlatego, jeśli często wykonujesz tego typu działania, to instalacja antywirusa będzie dobrym pomysłem, aby mieć pewność, że Twoje urządzenie jest bezpieczne. Jednak jak już wcześniej wspomniałem zwróć uwagę na to, jaka aplikację antywirusową wybrać.

5. Wyłącz opcję instalacji z nieznanych źródeł.
Jeśli nigdy nie zamierzasz instalować aplikacji, które pochodzą z innego miejsca niż Google Play, to upewnij się, że funkcja instalacji z nieznanych źródeł jest wyłączona. Zrobisz to, przechodząc do zakładki Zabezpieczenia w ustawieniach telefonu.

 

Podsumowanie

Jeśli jesteś pewny, że na swoim urządzeniu masz wirusa lub inne złośliwe oprogramowanie, a żaden z powyższych sposobów nie pomógł Ci w rozwiązaniu tego problemu, to bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał zresetować telefon do ustawień fabrycznych. Niestety reset telefonu oznaczą utratę wszystkich danych zapisanych na Twoim urządzenie, ale w tym przypadku raczej nie ma innej opcji.

Wróć też uwagę, czy po przejściu do trybu awaryjnego problemy, które zaobserwowałeś na swoim urządzeniu nadal występują, bo jeśli tak, to Twój problem może dotyczyć systemu lub samego sprzętu, a nie wirusa. Możliwe jest także, że Twój telefon ma fabrycznie zainstalowane złośliwe aplikacje, ale raczej jest to rzadko spotykane.

Leave a Reply