Jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie?

Android to niezwykle elastyczny system operacyjny dla smartfonów. Został zaprojektowany tak, aby działał bezproblemowo, a większość użytkowników nigdy nie będzie musiała zagłębiać się w żadne z zaawansowanych opcji.

Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał cokolwiek poprawić lub chcesz uruchomić aplikację wymagającą zaawansowanych uprawnień, możesz aktywować tryb programisty. Po włączeniu opcji programistycznych uzyskasz dostęp do wszystkich ustawień i opcji, które są zazwyczaj ukryte.

Do czego służy tryb programisty?

Tryb programisty jest przeznaczony przede wszystkim dla programistów Androida. Udostępnia opcje i ustawienia, do których programiści potrzebują dostępu podczas testowania nowych aplikacji. Przeciętny użytkownik zazwyczaj nie ma potrzeby uzyskiwania dostępu do tych opcji, dlatego domyślnie tryb jest wyłączony.

Oczywiście, opcje programistyczne nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla programistów. Umożliwiają wiele ciekawych funkcji dla zwykłych użytkowników, oto kilka z nich:

 

1. Przyspiesza telefon

Twój telefon odtwarza niektóre animacje, gdy przełączasz się między aplikacjami. Jeśli masz starszy telefon, animacje te mogą znacznie spowalniać działanie urządzenia. Jeśli chcesz, aby telefon odzyskał szybkość i szybko przełączał się między aplikacjami, włącz opcje programisty. Korzystając z tej funkcji, możesz zmienić poziom animacji lub całkowicie je wyłączyć.

 

2. Włącza debugowanie USB

Po włączeniu debugowania USB, możemy nawiązać połączenie pomiędzy smartfonem lub dowolnie innym urządzeniem z systemem Android a komputerem. Wykorzystywane to jest między innymi do celów programistycznych, takich jak kopiowanie danych między komputerem a urządzeniem, instalowaniem aplikacji w urządzeniu bez powiadomień i odczytywaniu danych dziennika.  Debugowanie służy również do odblokowywania, rootowania lub instalowania niestandardowego ROM-u w urządzeniu.

Jak włączyć debugowanie USB

 

3. Pomaga ustawić fałszywą lokalizację GPS

Android ma kilka naprawdę fajnych ukrytych funkcji, a możliwość sfałszowania lokalizacji GPS jest jedną z nich. Przydaje się, gdy grasz w gry takie jak Pokemon! GO lub chcesz ukryć swoją lokalizację podczas korzystania z niektórych aplikacji. Napisaliśmy już dokładną instrukcję, jak sfałszować swoją lokalizację GPS.

 

4. Wyłącza aplikacje działające w tle

Po włączeniu opcji programisty możesz ograniczyć aktywność aplikacji działających w tle. Korzystając z tej funkcji, możesz całkowicie wyłączyć każdy uruchomiony proces w tle lub wybrać określoną ilość aktywnych procesów w tle.

Jak wyłączyć aplikacje działające w tle

 

5. Zwiększa wydajność w grach

Jeśli Twój telefon zacina się w grach z wysokimi wymaganiami to włączenie funkcji dostępnej w opcjach programistycznych, może rozwiązać Twój problem. Mowa tutaj o włączeniu Force 4x MSAA. Funkcja ta poprawi wydajność oraz jakość obrazu poprzez wymuszenie używania anty-aliasingu 4x wielopróbkowego w grach OpenGL ES 2.0 i innych aplikacjach.

Jak włączyć Force 4x MSAA

 

Jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie 9 (Pie), 8 (Oreo) i 7 (Nougat)?

Włączenie trybu programisty w Androidzie jest banalnie proste. Wszystko, co musisz zrobić, to zlokalizować menu, w którym wyświetlany jest numer kompilacji telefonu, a następnie dotknąć numer kompilacji, dopóki nie zostanie aktywowany tryb programisty. Jest to również całkowicie odwracalny proces, więc zawsze możesz wyłączyć opcje programistyczne, jeśli zmienisz zdanie.

W zależności od tego, z jakiego urządzenia korzystasz numer kompilacji, może znajdować się w różnej lokalizacji w ustawieniach. Aczkolwiek przeważnie znajdziesz go w następującej lokalizacji: Ustawienia > System > Informacje o telefonie > Numer kompilacji. Numer kompilacji powinieneś również znaleźć za pomocą wyszukiwarki w ustawieniach wpisując po prostu numer kompilacji.

Jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie

 

Jeśli już znalazłeś numer kompilacji, to musisz go kliknąć 7 razy, aby aktywować opcje programistyczne. Jest zabezpieczenie, które uniemożliwia włączenie trybu programisty przez przypadek. Po 7-krotnym kliknięciu pojawi się informacja „Jesteś teraz programistą!”.

Jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie

 

Jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie 9 z nakładką MIUI 10 (Xiaomi)?

Włączenie opcji programistycznych w urządzeniach Xioami z nakładką MIUI 10 wygląda nieco inaczej. Teoretycznie nie ma dużej różnicy, aczkolwiek nakłada MIUI 10 zmienia trochę układ ustawień i niektóre opcje mogą znajdować się w innym miejscu.

Aby włączyć opcje programistyczne:

  1. Przejdź do ustawień
  2. Wybierz zakładkę: O Telefonie
  3. Dotknij 7 razy w pole Wersja MIUI

Po włączeniu opcji programistycznych na dole ekranu pojawi się informacje, że jesteś już programistą.

Jak włączyć opcje programistyczne w MIUI 10 Xioami

 

Teraz, aby przejść do włączonych już opcji programistycznych, wróć do głównych ustawień. W sekcji System i Urządzenie znajdziesz Dodatkowe ustawienia, a następnie Opcje programistyczne. 

1 Komentarz do Jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie?

  1. Witaj. Mam poco F3 z wersją MIUI. Klikając w w MIUI wchodzi mi w zakładkę o aktualizacji . Jedyna opcja jest dostanie się do wersji jądra.. ale tam są tylko testy do sprawdzenia danych urządzeń z tel.. jak się dostać do wersji programisty?

Leave a Reply