Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w Windowsie 10

W panelu sterowania, a nawet aplikacji Ustawienia w systemie Windows 10 nie ma opcji, aby zatrzymać lub wyłączyć aktualizację systemu, tak jak to było w poprzednich wersjach systemu Windows.  Istnieje jednak obejście umożliwiające wyłączenie usługi Windows Update w Windowsie 10.

Najpierw przyjrzyjmy się, dlaczego ludzie mogą chcieć wyłączyć automatyczne aktualizacje systemu Windows.

W Windows 8.1 i wcześniejszych wersjach mieliśmy Windows Update, dający nam opcje:

  • Instalację aktualizacji automatycznie
  • Pobranie aktualizacji i wybranie, kiedy zostaną zainstalowane
  • Sprawdzenie dostępności aktualizacji i wybranie, czy i kiedy zostaną zainstalowane
  • Całkowite wyłączenie aktualizacji

Te opcje stanowiły sposób na przesunięcie aktualizacji, dopóki nie mieliśmy wystarczająco dużo czasu na pobranie i zainstalowanie ich lub pobranie ich automatycznie, a następnie zainstalowanie w dowolnym momencie. Niestety opcje te nie są dostępne w aktualizacjach Windowsa 10 i ustawieniach zabezpieczeń.

Microsoft wyjaśnił, że dostarczy aktualizacje w dwóch różnych metodach dla dwóch różnych typów klientów.

Najpierw użytkownicy domowi, którzy nie będą mogli wyłączyć aktualizacji. Aktualizacje będą pobierane i instalowane bez względu na to, czy w danym momencie Ci to odpowiada, czy nie. Komputer uruchomi się jednak tylko wtedy, gdy nic nie zrobisz lub uruchomi się ponownie w zaplanowanym czasie, jeśli ustawiłeś taką opcję.

Gdy wymagane jest ponowne uruchomienie, użytkownik może zapisać swoją pracę, a następnie zrestartować komputer przed powrotem do pracy, którą wykonywał. Oczywiście system Windows 10 pozwoli przesunąć ponowne uruchamianie, ale to nie wystarczy, ponieważ pobieranie w tle może spowolnić komputer w niektórych przypadkach.

Drugim typem użytkowników są użytkownicy korporacyjni, którzy będą mieli opcję opóźnienia aktualizacji, aby móc je zatrzymać  do wybranego momentu. Microsoft powiedział, że będzie rzadziej przekazywać aktualizacje takim użytkownikom, aby stawić czoła minimalnemu przestojowi.

Wracając do użytkowników domowych i użytkowników profesjonalnych, nie ma nawet opcji opóźnienia aktualizacji. Zostaną pobrane, gdy tylko będą dostępne. Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows Insider, z systemem Windows 10 Home lub Pro, priorytetem będzie otrzymywanie aktualizacji.

Podsumowując system Windows 10 będzie cały czas pobierał aktualizacje, gdy tylko będą one dostępne. A większość z nas woli mieć swobodę i opcję pobierania i instalowania aktualizacji, kiedy chce, a nie wtedy, gdy Microsoft to zapewnia.

Warto również dodać, że nawet jeśli skorzystamy z funkcji zmiany godzin aktywnego użytkowania, to co prawda komputer nie uruchomi się niespodziewanie w godzinach, które ustawiliśmy, ale pobrane aktualizację cały czas będą oczekiwać na zainstalowanie, a to z kolei z doświadczenia wielu użytkowników może skutkować znacznym spowolnieniem komputera lub spowodować 100% użycie dysku lub procesora.

Jak już wspomniałem wcześniej, że nie ma opcji wyłączenia automatycznych aktualizacji w panelu sterowania lub ustawieniach komputera, to na szczęście istnieją inne sposoby na obejście tego problemu i wyłączenie automatycznych aktualizacji.

 

Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w Windowsie 10

Sposób 1 – Wyłączenie usługi Windows Update

Pierwszym sposobem jest wyłączenie usługi Windows Update za pomocą menedżera usług w Windowsie. Do menadżera usług przejdziesz wpisując w menu Start „Usługi” lub „services.msc„.

Usługi - Windows 10

 

W oknie Usługi przewiń do Windows Update i wyłącz usługę. Aby ją wyłączyć, kliknij prawym przyciskiem myszki i wybierz „Właściwości”, a następnie z trybu uruchamiania wybierz „Wyłączone„. To zapobiegnie automatycznym aktualizacją na Twoim komputerze.

Jak wyłączyć Windows update w Windowsie 10

 

Po włączeniu usługi Windows Update w ustawieniach aktualizacji zobaczysz komunikat z błędem, że aktualizacje nie zostały zainstalowane i dopóki nie włączysz wyłączonej poprzednio usługi, to aktualizacja nie będzie możliwa i nie uruchomi się automatycznie.

Jeśli w pewnym momencie zdecydujesz się na zaktualizowanie systemu, to po ponownym włączeniu usługi Windows Update aktualizacja może zająć dłuższą chwilę, jeśli przez dłuższy czas miałeś wyłączoną usługę aktualizacji.

 

Sposób 2 – Zmiana sposobu aktualizacji za pomocą Edytora Rejestru

1. Aby przejść do edytora rejestru w menu Start, wpisz Edytor Rejestru lub skorzystaj ze skrótu klawiszowego Windows + R i wpisz regedit.

Jak włączyć edytor rejestru

 

2. W edytorze rejestru przejdź do następującej lokalizacji:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows

3. Kliknij prawym przyciskiem myszki w folder Windows, wybierz opcję Nowy –> Klucz.

4. Jako nazwę wpisz Windows Update i naciśnij Enter.

5. Kliknij prawym przyciskiem myszki na nowo utworzony klucz (Windows Update), wybierz nowy i kliknij Klucz.

6. Tym razem jako nazwę wpisz AU.
Klikając w dowolne miejsce po prawej stronie utwórz wartość DWORD (32-bitowa).

7. Jako nazwę wpisz AUOptions
Kliknij dwukrotnie prawym przyciskiem myszki na nowo utworzą wartość, wybierz Modyfikuj i zmień dane wartości na 2.

Jak wyłączyć aktualizacje w edytorze rejestru

Użycie tej wartości uniemożliwia systemowi pobieranie aktualizacji automatycznie, a gdy pojawi się nowa aktualizacja otrzymasz powiadomienie o dostępności nowych aktualizacji. W ten sposób możesz skutecznie uniknąć automatycznych aktualizacji Windowsa.

Sposób 3 – Programy do blokowania automatycznych aktualizacji

Jeśli nie chce Ci się zmieniać ustawień w dwóch sposobach opisanych powyżej lub obawiasz się, że zrobisz coś źle, to nic straconego. Automatyczne aktualizacje możesz wyłączyć również za pomocą dodatkowych programów.

Jednym z nich jest StopUpdates10, to bardzo prosta aplikacja, która w łatwy sposób, a właściwie za pomocą jednego kliknięcia zablokuje automatyczne aktualizacja w Windowsie 10. Oczywiście w dowolnym momencie możesz ponownie włączyć automatyczne aktualizacje.

StopUpdates10

Inne programy, które możesz użyć w tym celu to:

  • Windows Update Blocker
  • Win Update Stop

 

Podsumowanie

Nie zalecamy całkowitego wyłączenia automatycznych aktualizacji w Windowsie. Jeśli Twój komputer działa poprawnie podczas aktualizacji i co najważniejsze nie ma wpływu na Twoją pracę, to raczej nie ma sensu wyłączania aktualizacji. Natomiast, jeśli z powodu pobierania, czy instalowania aktualizacji w tle Twój komputer może działać znacznie wolniej lub znacznie spowalniać prędkość internetu w trakcie pobierania, to jak najbardziej możesz wyłączyć automatyczną aktualizację i wykonać je w odpowiednim dla Ciebie momencie.

Leave a Reply