10 sposobów jak wzmocnić sygnał WiFi

Jeśli zasięg WiFi nie spełnia Twoich oczekiwań, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby wzmocnić sygnał WiFi, zanim zamówisz nowy router. W tym artykule omówimy 10 najlepszych sposobów, jak wzmocnić sygnał WiFi w domu, czy biurze w celu poprawy wydajności oraz prędkości sieci.

Jak wzmocnić sygnał WiFi?

Wzmocnić sygnał możesz, korzystając z wielu sposobów. Poniżej przedstawiamy wszystkie znane metody, które pomogą w celu wzmocnienia sygnału WiFi.

1. Aktualizuj oprogramowanie routera
2. Postaw router w odpowiednim miejscu
3. Przełącz na pasmo 5.0 GHz
4. Zmień kanał 
5. Wymień antenę 
6. Skorzystaj z wzmacniacza/przedłużacza zasięgu
7. Ustaw limity transferu 
8. Ustaw standard 802.11ac lub 802.11ax
9. Nie zapomnij regularnie zmieniać hasła
10. Uruchom ponownie

Klikając w wyżej wymienione podpunkty przejdziesz do pełnego opisu wybranej metody.

 

1. Aktualizuj oprogramowanie routera

Być może router wymaga aktualizacji. Producenci routerów zawsze aktualizują oprogramowanie, aby uzyskać nieco większą wydajność. Jak łatwo lub jak trudno uaktualnić oprogramowanie sprzętowe, zależy wyłącznie od producenta i modelu urządzenia.

Większość aktualnych routerów ma wbudowany proces aktualizacji bezpośrednio w interfejsie administracyjnym. Inne modele, zwłaszcza jeśli są starsze, nadal wymagają przejścia do witryny producenta, pobrania pliku oprogramowania wybranego routera ze strony producenta i przesłania go do interfejsu administracyjnego.

W rzeczywistości nawet jeśli Twoja sieć bezprzewodowa funkcjonuje zadowalająco, powinieneś regularnie aktualizować oprogramowanie routera w celu poprawy wydajności, lepszych funkcji i przede wszystkim aktualizacji zabezpieczeń.

2. Postaw router w odpowiednim miejscu

Nie wszystkie pokoje i pomieszczenia są sobie równe. Faktem jest, że miejsce umieszczenia routera może mieć wpływ na zasięg WiFi. Może wydawać się logiczne, aby router znajdował się wewnątrz szafki lub tuż przy oknie, w którym znajduje się kabel, ale nie zawsze będzie to dobre miejsce. Router powinien znajdować się w centrum Twojego domu, jeśli to możliwe, aby sygnał mógł dotrzeć do wszystkich pomieszczeń.

Ponadto routery bezprzewodowe potrzebują otwartych przestrzeni, z dala od ścian i przeszkód. Więc chociaż kuszące jest umieszczenie tego brzydkiego czarnego pudełka w szafce lub w jakiś niewidocznym miejscu, ale otrzymasz dużo lepszy sygnał, jeśli będzie znajdował się w widocznym/otwartym miejscu. Trzymaj go z dala od innych urządzeń elektrycznych, ponieważ korzystanie z urządzeń znajdujących się w pobliżu może mieć wpływ na sygnał WiFi.

Jeśli router ma anteny zewnętrzne, ustaw je pionowo, aby zwiększyć zasięg. Jeśli to możliwe, to pomoże nawet podniesienie routera – zamontuj go wysoko na ścianie lub na górnej półce, aby uzyskać lepszy sygnał. Istnieje wiele narzędzi, które możesz wykorzystać w celu sprawdzenia zasięgu WiFi w każdym pomieszczeniu w Twoim domu. Jeśli korzystasz z urządzenia z Androidem to polecam skorzystanie z aplikacji Netgear’s WiFi Analytics. Więcej o tym, jak sprawdzić siłę sygnału WiFi przeczytasz w naszym poprzednim artykule.

 

3. Przełącz na pasmo 5.0 GHz

Sprawdź ustawienia swojego routera i upewnij się, że został skonfigurowany pod kątem optymalnej wydajności. Jeśli masz router dwupasmowy, prawdopodobnie uzyskasz lepszą przepustowość, przełączając się na pasmo 5.0 GHz, zamiast korzystać z bardziej popularnego pasma 2.4 GHz.

5.0 GHz nie tylko oferuje większe prędkości, ale także mniejszą ilość zakłóceń od innych sieci i urządzeń bezprzewodowych, ponieważ częstotliwość 5 GHz nie jest tak powszechnie stosowana. (Nie radzi sobie jednak dobrze z przeszkodami i odległościami tak, jak sygnał 2.4 GHz).

Większość nowoczesnych dwupasmowych routerów powinna oferować możliwość używania tej samej nazwy sieci lub SSID w obu pasmach. Przejdź do ustawień routera i poszukaj opcji sieci 5 GHz i nadaj mu ten sam SSID i hasło, co w sieci 2,4 GHz. W ten sposób urządzenia będą automatycznie wybierać najlepszy sygnał, kiedy tylko będzie to możliwe. (Jeśli router nie oferuje opcji użycia tego samego identyfikatora SSID, po prostu nadaj mu inną nazwę – np. MojeWiFi-5GHz – i spróbuj połączyć się ręcznie, gdy tylko jest to możliwe).

 

4. Zmień kanał

Zakłócenia są dużym problemem, zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają w gęsto zaludnionych obszarach. Sygnały z innych sieci bezprzewodowych mogą mieć wpływ na prędkość, nie wspominając o niektórych bezprzewodowych systemach telefonicznych, mikrofalach i innych urządzeniach elektronicznych.

Czy kiedykolwiek bawiłeś się krótkofalówkami jako dziecko? Możesz pamiętać, że musiały być na tym samym „kanale”, abyś mógł słyszeć drugą osobę. A jeśli zdarzyło ci się być na tym samym kanale z kimś innym, mogłeś podsłuchiwać rozmowę, nawet jeśli korzystali z zupełnie innego zestawu.

W ten sam sposób, wszystkie nowoczesne routery mogą przełączać się między różnymi kanałami. Większość routerów wybierze kanał domyślnie, ale jeśli sąsiednie sieci bezprzewodowe również korzystają z tego samego kanału, to może wystąpić przeciążenie sygnału. Dobry router ustawiony na automatyczną zmianę kanału będzie próbował wybrać ten najmniej przeciążony kanał, ale wiele tańszych routerów po prostu wybierze wstępnie zdefiniowany kanał, nawet jeśli nie jest najlepszy. A to może być problem.

Na komputerach z systemem Windows można w łatwy sposób zobaczyć, z jakich kanałów korzystają sieci WiFi znajdujące się w pobliżu. Możesz to zrobić za pomocą komendy netsh wlan show all w wierszu polecenia. Jednak lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowej aplikacji WifiInfoView, ponieważ wszystkie dane są przestawione w prosty i przejrzysty sposób, a w tym również kanały sieci.

Kanały WiFi

Jeśli okaże się, że automatyczna zmiana kanału nie działa prawidłowo, zaloguj się do ustawień administratora routera i spróbuj wybrać kanał ręcznie (najlepiej, jeśli nie jest używany przez wiele sieci w Twoim obszarze) . Sprawdź, czy zapewnia to lepszy sygnał i większą prędkość w porównaniu z ustawieniem automatycznym. Pamiętaj, że przeciążenie kanału może się zmieniać z czasem, więc jeśli wybierzesz kanał ręcznie, możesz od czasu do czasu sprawdzić, czy nadal jest najlepszy.

 

5. Wymień antenę

Większość routerów WiFi posiada małe, słabe anteny o mocy 4dBi. Jeśli nie masz nic przeciwko zamontowaniu znacznie większej anteny, która będzie miała dużo większą moc, będzie to świetny sposób na zwiększenie zasięgu WiFi w całym domu lub biurze bez potrzeby kupowania nowego routera.

Wszystkie anteny WiFi korzystają z tego samego złącza RP-SMA, więc przy zakupie nie musisz się zastanawiać, czy wybrana antena będzie pasować do Twojego routera.

 

6. Skorzystaj z wzmacniacza/przedłużacza zasięgu.

Odległość jest jednym z bardziej oczywistych problemów. Twój dom może być po prostu za duży, aby jeden router mógł zapewnić dobry zasięg wszędzie. Wszystkie routery są w stanie zapewnić dobry zasięg tylko do pewnej odległości, zanim sygnał stanie się słaby. Jeśli chcesz przedłużyć swój sygnał w tym przypadku, będziesz potrzebował pewnego rodzaju przedłużacza zasięgu lub inaczej Access Pointa.

Wzmacniacze sygnału WiFi wyglądają podobnie do standardowych routerów, ale działają inaczej. Na początek odbierają istniejący sygnał Wi-Fi z routera bezprzewodowego i po prostu go ponownie transmitują. Przedłużacz zasięgu powinien być wystarczająco blisko Twojego głównego routera, aby mógł odebrać dobry sygnał oraz wystarczająco blisko słabego punktu, w którym chcesz uzyskać lepszy zasięg.

Jak działa wzmacniacz WiFi

Przede wszystkim przed zakupem upewnij się, że wybrałeś wzmacniacz, który działa w tym samym standardzie: nie kupuj przedłużacza ze standardem 802.11n, jeśli Twój router jest zgodny z 802.11ac.

 

7. Ustaw limity transferu

Większość nowoczesnych routerów obsługuje takie usługi, jak QoS (Quality of Service), które pozwalają użytkownikom ustalać priorytety wybranych aplikacji w stosunku do innych.

Na przykład, możesz użyć QoS do priorytetyzacji połączeń na Skype zamiast wykorzystania całego transferu do pobrania pliku. W ten sposób połączenie na Skype pozostanie w dobrej jakości. Oczywiście, pobranie pliku zajmie wtedy więcej czasu, ale w tym przypadku ważniejsza jest dobra jakoś połączenia na Skype.

Usługa QoS pozwala nawet na priorytetyzację różnych aplikacji o wybranych porach dnia. Ustawienia QoS można zazwyczaj znaleźć w zaawansowanych ustawieniach routera.

 

8. Ustaw standard 802.11ac lub 802.11ax

Nie ma nic złego w wykorzystaniu sprzętu do końca póki jeszcze działa, ale jeśli używasz starego routera, nie możesz oczekiwać najlepszej wydajności.  Jeśli kupiłeś router wiele lat temu, nadal możesz korzystać ze starszego, wolniejszego standardu 802.11n (lub nie daj Boże, 802.11g).

Te standardy bezprzewodowe są ograniczone w dość niskich przepustowościach. W związku z tym wszystkie zmiany, które opisaliśmy powyżej, niewiele Ci pomogą -maksymalna przepustowość 802.11g wynosi 54 Mb/s, a w przypadku standardu 802.11n – 300 Mb/s. Natomiast najnowszy standard 802.11ac obsługuje 1Gb/s.

Nawet jeśli Twój router jest nowy, możesz mieć stare urządzenia, które korzysta z wolniejszych standardów. Jeśli kupiłeś komputer w ciągu ostatnich kilku lat, prawdopodobnie masz bezprzewodowy adapter 802.11ac lub przynajmniej 802.11n. Ale im starsze urządzenia, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będą miały wbudowaną nowoczesną technologię. (W tym przypadku warto skorzystać z bezprzewodowej karty sieciowej, która może znacznie pomóc w przypadku starszych urządzeń).

Pamiętaj, że router o wyższej jakości nie tylko obsługuje szybsze standardy, ale także zrobi wszystko, co wyżej opisaliśmy. Zapewni lepszy wybór kanałów, pasmo 5.0 GHz i 2.4 GHz oraz lepsze funkcje QoS.

 

9. Nie zapomnij regularnie zmieniać hasła

Ochrona hasłem WiFi jest koniecznością w dzisiejszych czasach. Nie myśl, że Twoi sąsiedzi nie będą korzystać z Twojej sieci WiFi tylko dlatego, że mają własny dostęp do Internetu – będą, a Ty możesz o tym nie wiedzieć.

Powinieneś zabezpieczyć WiFi bezpiecznym i silnym hasłem, którego nie można łatwo odgadnąć. Pamiętaj również, aby korzystać z szyfrowania WPA2, ponieważ starszy standard WEP jest bardzo łatwy do złamania.

 

10. Uruchom ponownie

Ponadczasowa porada „jeśli coś nie działa, to spróbuj włączyć i wyłączyć” dotyczy, również routerów WiFi. Czasami wystarczy zwykły restart, aby poprawić działanie routera.

 

Podsumowanie

Wykorzystując wszystkie 10 sposobów, nie powinieneś mieć problemu ze wzmocnieniem zasięgu WiFi w swoim domu lub biurze. A jeśli znasz inne skuteczne sposoby, jak wzmocnić sygnał WiFi, to podziel się w komentarzu poniżej.

Leave a Reply