Jak wznowić przerwane pobieranie w Google Chrome

 

Niestety Google Chrome do tej pory posiada niezbyt dobrego menadżera pobierania plików. Często zdarza się, że jeśli pobieranie zostanie przerwane, to po wznowieniu cały plik zostaje pobierany od nowa. Na szczęście istnieje sposoby, jak wznowić przerwane pobieranie w Google Chrome lub jak przed tym zabezpieczyć się na przyszłość.

Opiszę dwa sposoby. Pierwszy, dzięki któremu będziesz mógł zastąpić menadżera pobierania z Google Chrome na bardziej zaawansowany i dzięki temu unikniesz na przyszłość problemu z przerwanym pobieraniem. A drugi, dzięki któremu uda Ci się wznowić przerwane pobieranie, jeśli właśnie zdarzyła Ci się taka sytuacja.

 

Free Download Manager

Pierwszym i najprostszym sposobem, aby wznowić przerwane pobieranie w Google Chrome, to instalacja dodatkowego menadżera pobierania plików, który zastępuje ten wbudowany w Google Chrome.

Oczywiście, instalując ten program, nie da się wznowić pobierania pliku, który zacząłeś pobierać jeszcze przed zainstalowaniem programu. Jeśli szukasz takiego sposobu, przejdź od razu do drugiej metody.

Zainstaluj program Free Download Manager, a następnie wtyczkę o tej samej nazwie Free Download Manager do przeglądarki Google Chrome.

Najważniejszą funkcją, która jest do ustawienia, to kiedy pobieranie ma rozpocząć się za pomocą Free Download Managera, a kiedy nie. Browsers Domyślnie wszystkie pobierane pliki będą pobierane za pomocą programu. Jeśli chcesz, aby pobieranie rozpoczęło się normalnie za pomocą menadżera pobierania w przeglądarce Google Chrome, to wystarczy, że przytrzymasz ALT przed kliknięciem linku do pobrania pliku.

Według Twoich preferencji możesz zmienić te ustawienia, aby nadal wszystkie pobierane pliki były za pomocą menadżera Google Chrome. A tylko wtedy gdy pobierasz większy plik lub wiesz, że pobieranie może zostać przerwane, to skorzystasz z Free Download Managera.

Aby zmienić te ustawienia, kliknij ikonę wtyczki w prawym górnym rogu przeglądarki, a następnie wybierz Options. Przejdź do sekcji Using Alt key i zaznacz opcję Catch downloads only when Alt is pressed. Teraz wystarczy przed każdym kliknięciem linku pobierania przetrzymać Alt, aby pobieranie zostało przechwycone za pomocą Free Download Managera.

Ustawienia

Firefox 

Zanim opiszę, jak wznowić przerwane pobieranie w Google Chrome, to w skrócie wytłumaczę, o co chodzi i dlaczego potrzebny jest do tego Firefox. W momencie przerwanego pobierania w Google Chrome plik cały czas znajduje się na dysku. Niestety przeglądarka Google Chrome nie potrafi kontynuować przerwanego pobierania, a Firefox tak. Dlatego trzeba skopiować plik z Google Chrome do Firefoxa, a następnie kontynuować pobieranie w Firefoxie.

Najważniejsze na samym początku jest to, aby nie wznowić pobierania pliku w Google Chrome. Spowoduje to usunięcie starego pliku i pobieranie rozpocznie się od nowa, a stary plik zostanie nadpisany nowym.

Zainstaluj Firefoxa

Jeśli nie masz jeszcze zainstalowanej przeglądarki Firefox, to konieczna będzie jej zainstalowanie. Samej instalacji raczej nie trzeba tłumaczyć, bo każdy wie, jak to zrobić, dlatego przejdę do od razu do dalszych kroków.

Skopiuj plik z Chrome do Firefoxa

Przejdź do folderu, w którym Google Chrome zapisuje pobierane pliki, o ile nie zmieniłeś domyślnej lokalizacji, to będzie to folder Downloads pod dokładną lokalizacją C:\Users\nazwa_uzytkownika\Downloads. W tym folderze znajduje się plik, który zacząłeś pobierać. Będzie to plik z rozszerzeniem .crdownload. Skopiuj ten plik i wklej go do folderu, w którym Firefox zapisuje pobrane pliki. Domyślnie jest to folder Pobrane pod dokładną lokalizacją C:\Users\user\Downloads. 

Domyślna lokalizacja zapisu plików Chrome

 

Skopiuj adres URL pobieranego pliku

Wróć do przeglądarki Google Chrome i skopiuj link pliku, którego pobieranie zostało przerwane.

Link Google Chrome

 

Skopiowany link wklej do paska adresu w przeglądarce Firefox. Pobieranie pliku rozpocznie się od nowa. Po kilku sekundach zatrzymaj pobieranie, klikając Wstrzymaj, aby podmienić plik na ten z Google Chrome. Pamiętaj, aby nie wyłączyć przeglądarki, bo po zmianie plików trzeba wznowić pobieranie.

Wklej link do Firefoxa

 

Podmień nazwy plików

Teraz wróć do folderu Pobrane tam, gdzie wcześniej skopiowałeś plik z Google Chrome, a następnie podmień nazwy plików. Google Chrome tworzy pliki w rozszerzeniu .crdownload a Firefox w rozszerzeniu .part, dlatego trzeba skopiować całą nazwę z rozszerzeniem.

Podmiana nazwy

 

Teraz możesz wrócić do przeglądarki Firefox i kontynuować przerwane pobieranie, które powinno rozpocząć się od tego momentu, w którym zostało przerwane w Google Chrome.

To już wszystko! Jeśli znasz inne sposoby, jak wznowić przerwane pobieranie w Google Chrome to podziel się nimi w komentarzu poniżej.

Leave a Reply