Jak zaktualizować wszystkie sterowniki w Windows 10

Jeśli jakiś sprzęt nie działa poprawnie, może to oznaczać, że konieczna jest aktualizacja sterownika. Oto trzy sposoby prawidłowej aktualizacji sterowników w systemie Windows 10.

Sterownik urządzenia jest niezbędnym elementem, który umożliwia systemowi Windows 10 interakcję z komponentami i urządzeniami peryferyjnymi (takimi jak karty graficzne, karty sieciowe, myszy, klawiatury i drukarki).

System Windows automatycznie pobiera i instaluje sterowniki urządzeń, co oznacza, że zazwyczaj nie musisz się nimi zajmować. Może się jednak zdarzyć, że trzeba zainstalować aktualizację z wielu powodów. Na przykład, gdy sprzęt nie zostanie rozpoznany automatycznie, nagle przestanie działać poprawnie lub zostanie wydana poprawka na poważny błąd, lub wymagana jest obsługa nowej wersji systemu operacyjnego.

W tym poradniku pokażemy, jak zaktualizować wszystkie sterowniki w Windows 10.

 

Jak zaktualizować sterowniki za pomocą usługi Windows Update
Jak zaktualizować sterowniki za pomocą Menedżera urządzeń
Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej w systemie Windows 10
Jak zweryfikować czy sterownik został pomyślnie zaktualizowany

 

Jak zaktualizować sterowniki za pomocą usługi Windows Update

Korzystanie z witryny Windows Update jest najbezpieczniejszym sposobem uzyskania aktualizacji sterowników, ponieważ sterowniki dostępne za pośrednictwem tego kanału zostały zweryfikowane przez firmę Microsoft.

Aby automatycznie pobierać i instalować aktualizacje sterowników, wykonaj następujące czynności:

1. Otwórz Ustawienia.
2. Wybierz Aktualizacje i zabezpieczenia.
3. Wybierz zakładkę Windows Update.
4. Kliknij przycisk Sprawdź aktualizacje.

Windows Update

Jeśli producent sprzętu opublikuje aktualizacje za pośrednictwem usługi Windows Update, a nowa wersja będzie dostępna, zostanie ona automatycznie pobrana i zainstalowana na komputerze.

Jedynym zastrzeżeniem dotyczącym tego procesu jest to, że producenci mogą udostępnić nową aktualizację za pomocą tego kanału dopiero po długim czasie, chyba że jest to sprzęt firmy Microsoft.

 

Jak zaktualizować sterowniki za pomocą Menedżera urządzeń

Można także zaktualizować konkretny sterownik urządzenia, takiego jak drukarka, karta Wi-Fi, karta dźwiękowa, graficzna za pomocą Menedżera urządzeń.

Aby zaktualizować sterownik urządzenia za pomocą Menedżera urządzeń, wykonaj następujące czynności:

1. Otwórz menu Start.
2. Wyszukaj Menedżer urządzeń.
3. Rozwiń kategorię ze sprzętem, który chcesz zaktualizować.
4. Kliknij urządzenie prawym przyciskiem myszy i wybierz Aktualizuj sterownik.

Menedżer urządzeń aktualizacja sterownika

 

5. Wybierz opcję Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika.

Aktualizacja sterownika

Po wykonaniu tych czynności, jeśli dostępna jest nowsza wersja sterownika, będzie ona automatycznie pobrana i instalowana. (Ten proces jest podobny do korzystania z usługi Windows Update.)

 

Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej w systemie Windows 10

Producenci kart graficznych często wydają nowe sterowniki, aby poprawić wydajność i naprawić błędy w niektórych grach.

Jeśli musisz zainstalować najnowszy sterownik karty graficznej, zamiast czekać na jego dostępność w Windows Update, możesz użyć oprogramowania panelu sterowania firm takich jak AMD, Nvidia i Intel, aby zaktualizować swoją kartę graficzną w zależności od marki, z której korzystasz.

Te aplikacje są bardzo proste w instalacji i użyciu. Po zainstalowaniu wystarczy tylko sprawdzić dostępność nowych sterowników. Instalacja przebiega praktycznie automatycznie więc nie ma w tym wielkiej filozofii.

Geforce Experience

Możesz również pobrać najnowszy sterownik bezpośrednio ze strony internetowej producenta i postępować zgodnie z jego instrukcjami.

Należy pamiętać, że producenci komputerów (takich jak Dell, HP, Lenovo, Acer, Asus i inne) mogą modyfikować sterowniki w celu dodania lub usunięcia funkcjonalności. Oznacza to, że jeśli masz markowe urządzenie, zaleca się pobranie najnowszej aktualizacji grafiki od producenta. W przeciwnym razie można spodziewać się nieoczekiwanych zachowań, takich jak utrata funkcji i konfiguracji.

 

Jak zweryfikować czy sterownik został pomyślnie zaktualizowany

Jeśli chcesz się upewnić, że używasz najnowszej wersji sterownika, możesz sprawdzić wersję sterownika i datę, wykonując następujące czynności:

1. Otwórz menu Start.
2. Wyszukaj Menedżer urządzeń.
3. Rozwiń kategorię ze sterownikiem, który zaktualizowałeś.
4. Kliknij urządzenie prawym przyciskiem myszki i wybierz Właściwości.

Menedżer urządzeń aktualizacja sterownika 01

 

5. Przejdź do zakładki Sterownik.

Właściwości karty graficznej

Na karcie „Sterownik” znajdź informacje „Data sterownika” i „Wersja sterownika”. Jeśli te szczegóły pasują do informacji podanych przez producenta, to korzystasz z najnowszej wersji.

Ewentualnie możesz sprawdzić te informacje przed aktualizacją sterownika urządzenia, a jeśli zwiększy się data i wersja, oznacza to, że zaktualizowałeś sterownik sprzętu.

 

Podsumowanie

Chociaż system Windows 10 działa bardzo dobrze automatycznie konfigurując nowy sprzęt i urządzenia peryferyjne, jeśli występują problemy, konieczne może być ręczne zaktualizowanie sterownika.

Pamiętaj, że jeśli używasz markowego laptopa, tabletu lub komputera stacjonarnego, najlepiej najpierw pobrać aktualizację sterownika ze strony pomocy technicznej producenta komputera. Jeśli aktualizacja nie rozwiąże problemu, należy spróbować pobrać najnowszy sterownik z oficjalnej witryny producenta.

1 Komentarz do Jak zaktualizować wszystkie sterowniki w Windows 10

Leave a Reply