Jak szybko zmienić rozmiar zdjęcia oraz wielu zdjęć jednocześnie?

Istnieje wiele powodów, z których możemy chcieć zmienić rozmiar zdjęcia. Przede wszystkim pozwoli to na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca na dysku, a szczególnie jeśli chodzi o bardzo dużą liczbę zdjęć.

Kolejnym powodem może być zmiana rozmiaru zdjęcia pod konkretne portale społecznościowe. Każdy portal określa własne wymiary grafik. Ważne jest nawet, czy będzie to zdjęcie profilowe, zdjęcie w tle, czy zdjęcie na osi czasu w przypadku Facebooka.

Na szczęście zmiana rozmiaru zdjęcia nie jest żadną filozofią i zajmuje to dosłownie kilka sekund. Nie jest potrzebna nawet instalacja dodatkowych edytorów zdjęć, ponieważ możesz to zrobić w Paincie, który masz już domyślnie zainstalowany w Windowsie.

Spis treści:

Jak zmienić rozmiar zdjęcia?

  1. Otwórz program Paint, a następnie zdjęcie, w którym chcesz zmienić rozmiar. Program Paint znajdziesz w wyszukiwarce w menu start wpisując po prostu Paint.

Paint

 

  2. Po otworzeniu zdjęcia wystarczy w górnym menu wybrać opcję Zmień rozmiar.

Zmiana rozmiaru zdjęcia w Paincie

 

  3. Rozmiar zdjęcia możemy zmienić na dwa sposoby przez wartość procentową oraz piksele.

Zmiana rozmiaru zdjęcia

 

  4. Ważne jest, aby upewnić się, że opcja „Zachowaj współczynnik proporcji” jest zaznaczona, jeśli chcesz zmienić rozmiar zdjęcia, zachowując jego proporcje. Odznacz tę opcję, jeśli chcesz wprowadzić inną wartość w poziomie i pionie. W innym przypadku po wprowadzeniu wartości w pionie automatycznie zostanie ustalona wartość w poziomie i odwrotnie, aby zachować odpowiednie proporcje.

  5. Potwierdź, klikając OK, aby zastosować nowy rozmiar zdjęcia.

 

Jak zmienić rozmiar wielu zdjęć jednocześnie?

W przypadku większej ilości zdjęć pojedyncza zmiana rozmiaru każdego zdjęcia zajęłaby sporo czasu. Na szczęście istnieją sposoby, aby zmienić rozmiar wielu zdjęć jednocześnie.

  1. Pobierz i zainstaluj IrfanView na swoim komputerze. Program pobierzesz z oficjalnej strony irfanview.com.

  2. Po zainstalowaniu otwórz program.

  3. W IrfanView kliknij File i wybierz Batch Conversion/Rename lub kliknij na klawiaturze „B„.

Batch conversion

  4. W nowym oknie wyszukaj folder ze zdjęciami i wybierz wszystkie lub zaznacz tylko te, które chcesz zmienić, a następnie kliknij Add lub Add All, jeśli chcesz dodać wszystkie zdjęcia z wybranego folderu.

Wybierz zdjęcia

 

 

  5. Zaznacz opcję „Use Advanced options (for bulk resize…)” i kliknij Advanced.

Opcje zaawansowane - IrfanView

6. W nowym oknie zaznacz opcję „RESIZE”, a następnie wpisz wartość procentową w polu Set new as percentage of original. Wpisując 40%, jak na poniższym screenie, zdjęcia zostaną pomniejszone o 60% z oryginalnego rozmiaru. Oznacza to, że jeśli dane zdjęcie było o rozmiarze 1200px na 800px, to zostanie zmniejszone do 480px na 320px.

Zmiana rozmiaru zdjęcia IrfanView

 

Możesz również skorzystać z opcji Set new size i wpisać samemu dokładny rozmiar dla wszystkich zdjęć. Jednak odradzam korzystania z tej opcji, ponieważ w przypadku wielu zdjęć rozmiar poszczególnych zdjęć nie będzie taki sam i wpisanie dokładnego rozmiaru zmieni ich proporcję. Dlatego procentowe zmniejszenie rozmiaru zdjęć z zachowaniem proporcji jest lepszym rozwiązaniem.

 

Jak zmienić rozmiar zdjęcia na telefonie?

Na wszystkie urządzenia z systemem Android znajdziemy wiele aplikacji, które pozwalają na szybkie zmniejszenie rozmiaru zdjęć. Na przykładzie jednej z popularnych aplikacji tego typu pokaże, jak zmienić rozmiar zdjęcia na telefonie.

1. Zainstaluj aplikację Zmniejsz zdjęcie.

  2. Po zainstalowaniu uruchom i stuknij w „Wybierz zdjęcia„.

Wybierz zdjęcia - Zmniejsz zdjęcie

 

3. Po wybraniu zdjęć kliknij ikonę oznaczoną w czerwony polu na poniższym screenie.

Wybierz rozmiar

4. Wybierz rozmiar, do jakiego zostaną zmniejszone wybrane zdjęcia.

Inne dobre aplikacje, które możesz użyć w tym celu to między innymi:

 

Leave a Reply