Jak zmniejszyć rozmiar pliku PDF?

Pliki PDF zawierające szczególnie dużą ilość grafik, czy obrazków mogą zajmować sporo miejsca. Duży rozmiar pliku PDF może być problematyczny, gdy chcemy przesłać go drugiej osobie w załączniku mailem lub udostępnić online. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zmniejszenia rozmiaru pliku PDF.

 

Jak zmniejszyć rozmiar PDF?

Aby zmniejszyć rozmiar pliku PDF niezbędne jest skorzystanie z odpowiednich narzędzi. W tym celu skorzystać można głównie z serwisów online lub programów, które to umożliwiają. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisów online, które umożliwiają szybką kompresję plików PDF. Serwisy tego typu mogą mieć limity ograniczające ilość plików, które możesz zmniejszyć lub określony rozmiar pliku.

Dlatego, jeśli chcesz skonwertować większą ilość plików o bardzo dużym rozmiarze, to lepszym rozwiązaniem, może okazać się skorzystanie z programów, które nie posiadają żadnych limitów. A szczególnie, jeśli robisz to często.  W przypadku jednorazowej kompresji plików PDF nie ma potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania, dlatego lepiej wykorzystać serwisy online umożliwiające kompresję PDF.

 

Strony do zmniejszania plików PDF

SmallPDF

Nie potrzebujesz nawet konta, aby korzystać z SmallPDF. Po prostu przejdź do witryny, dodaj plik, a kompresja rozpocznie się automatycznie. Pliki możesz dodać bezpośrednio z dysku twardego, Dropboxa lub dysku Google. Wystarczy kliknąć przycisk pobierania, aby zapisać nowy plik na dysku twardym. Dostępna jest również opcja bezpośredniego wysłania skonwertowanego pliku mailem.

SmallPDF

Możesz kompresować dwa pliki na godzinę za darmo. Jeśli chcesz więcej, możesz skorzystać z wersji premium.

Jakość skompresowanego pliku nie będzie mniejsza niż 144 dpi. Powinno to sprawić, że większość plików PDF będzie wystarczająco mała, aby przesłać lub wysłać e-mailem bez żadnych problemów. A jeśli martwisz się o bezpieczeństwo, plik jest usuwany z serwerów SmallPDF po godzinie.

 

NeeviaPDF

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad jakością skompresowanego pliku PDF, wypróbuj NeeviaPDF DocuPub (dla plików o rozmiarze mniejszym niż 10 MB).

NeeviaPDF

Aby zachować prostotę, możesz wybrać jedno z ustawień wstępnych, od niskiej kompresji (dla wyższej jakości obrazu) do maksymalnej kompresji (dla niższej jakości obrazu). Masz również możliwość odrzucenia pewnych elementów z pliku PDF. Obejmuje to takie rzeczy, jak formularze, adnotacje i etykiety stron, które mogą niepotrzebnie zwiększyć rozmiar pliku.

 

Programy do zmniejszania plików PDF

Free PDF Compressor

Całkowicie darmowy program niezwykle prosty w obsłudze. Aby zmniejszyć plik PDF, wystarczy wybrać plik, który chcesz zmniejszyć, kliknąć przycisk Compress, a następnie zapisać zmniejszony plik.

Free PDF Compressor

Ponadto możesz wybrać jeden z pięciu poziomów kompresji, w zależności od tego, w jakim celu chcesz użyć pliku:

Niska rozdzielczość (72 dpi) – idealny tylko do wyświetlania na ekranie
Średnia rozdzielczość (150 dpi) – idealny do ebooków
Wysoka rozdzielczość (300 dpi) – idealny do drukowania
Prepress (300 dpi) – idealny do przygotowania do druku, w tym do utrwalania kolorów
Domyślny –  idealny do szerokiej gamy zastosowań

 

4Dots Free PDF Compress

Ta darmowa aplikacja umożliwia kompresowanie pojedynczych lub wielu plików PDF jednocześnie. Możesz także skompresować całe foldery plików PDF za pomocą kilku kliknięć myszą, nawet jeśli pliki PDF są chronione hasłem.

4dotsFreePDFCompress

Po wybraniu plików, które chcesz zmniejszyć (obsługiwane jest przeciąganie i upuszczanie), wybierz lokalizację, w której mają zostać zapisane zmniejszone pliki PDF. Naciśnij Compress, aby rozpocząć kompresję.

 

Podsumowanie

Jeśli Twój plik PDF nawet po zmniejszeniu jest wciąż za duży, aby przesłać go mailem lub udostępnić online, to przeczytaj jeden z naszych poprzednich poradników, jak za darmo przesłać duży plik przez Internet.

Leave a Reply