Jak naprawić 100% użycie dysku w Windowsie 10

Jeśli Twój komputer zaczął działać znaczniej wolniej niż dotychczas, a użycie dysku wskazuje cały czas 100%, to mamy dla Ciebie 7 sposobów, jak naprawić 100% użycie dysku w Windowsie 10, a także w starszych wersjach Windowsa.

1. Wyłącz SuperFetch
2. Uruchom sprawdzanie dysku twardego
3. Tymczasowo wyłącz programy antywirusowe
4. Sprawdź aktualizacje Windowsa
5. Zmień plan zasilania
6. Wyłącz usługę Windows Search
7. Wyłącz usługę śledzenia diagnostyki

 

Wyłącz SuperFetch

SuperFetch to funkcja, która działa w tle, analizując pamięć RAM, dzięki temu uczy się, jakie aplikacje uruchamiamy najczęściej i wstępnie wczytuje je do pamięci RAM. Chodzi o to, że jeśli włączysz aplikację, uruchomi się ona znacznie szybciej, ponieważ została już wstępnie wczytana do pamięci RAM.

SuperFetch domyślnie jest włączony, ale wiele osób zauważyło, że wyłączenie tej funkcji znacznie poprawiło wydajność komputera. Wyłączenie tej funkcji nie spowoduje żadnych efektów ubocznych, a może znacznie pomóc w przypadku 100% użycia dysku lub procesora, dlatego poniżej zobaczysz, jak wyłączyć funkcję SuperFetch.

 1. Skorzystaj ze skrótu klawiszowego Windows + R, a następnie wpisz regedit i potwierdź klikając OK. Edytor rejestru możesz również uruchomić z menu start wpisując regedit.

Edytor rejestru

 

2. W edytorze rejestru przejdź do: HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> Session Manager -> MemoryManagement -> PrefetchParameters

Wyłączenie SuperFetch

 

3. Wyłącz SuperFetch. Kliknij prawym przyciskiem myszki na EnableSuperfetch, a następnie Modyfikuj, aby wyłączyć SuperFetch, zmień wartość na 0 i zatwierdź, klikając OK.

 

Uruchom sprawdzanie dysku twardego

1. Korzystając ze skrótu klawiszowego Windows + X przejdź do Program Windows PowerShell (Administrator) lub w menu start wpisz Wiersz Polecenia, a następnie kliknij prawym myszki i wybierz Uruchom jako administrator.

Wiersz Polecenia

 

2. Kiedy pojawi się wiersz poleceń wpisz poniższą komendę:

 chkdsk.exe /f /r

Kliknij Enter, a następnie wpisz Y, aby potwierdzić że chcesz wykonać sprawdzanie dysku przy następnym uruchomieniu komputera.

Uruchomienie sprawdzania dysku

Sprawdzanie dysku rozpocznie się podczas ponownego uruchomienia komputera i może zająć sporo czasu. Oczywiście, w każdej chwili możesz przerwać ten proces i powtórzyć go ponownie później wykonując dokładnie te same kroki, które przeczytałeś powyżej.

 

Tymczasowo wyłącz programy antywirusowe

Jeśli masz zainstalowane programy antywirusowe lub dowolny inny program zabezpieczający przed złośliwym oprogramowaniem, to powinieneś go tymczasowo wyłączyć, aby sprawdzić, czy nie powoduje problemu z 100% użyciem dysku.

Jeśli nie wiesz, jak wyłączyć tymczasowo swój program antywirusowy, to bez problemu znajdziesz takie informacje nawet na oficjalnej stronie Twojego antywirusa.

Z własnego doświadczenia mogę dodać, że w moim przypadku problem taki powodował Avast i pomogło tylko całkowite jego odinstalowanie.

 

Sprawdź aktualizację Windowsa

Aktualizacje Windowsa, to kolejny powód, przez który może pojawić się 100% użycie dysku. W zależności od ustawień aktywnych godzin użytkowania i rzeczywistego korzystania z komputera istnieje możliwość, że Windows cały czas w pewnym sensie przetrzymuje niezainstalowane aktualizację.

Najprościej mówiąc, jeśli masz ustawione aktywne godziny użytkowania od 8 do 17 i przeważnie tylko w tych godzinach korzystasz z komputera to pomimo tego, że w tle pobrały się nowe aktualizacje, to nie zostaną zainstalowane, bo Windows nawet nie wyświetli żadnego powiadomienia w czasie aktywnych godzin użytkowania. A często, jeśli już pojawi się powiadomienie poza tymi godzinami, że należy uruchomić komputer ponownie, to odkładamy to na później.

Uruchom Windows Update i upewnij się, że nie masz żadnych niezainstalowanych aktualizacji. Jeśli pojawią się jakiekolwiek, zainstaluj je i uruchom komputer ponownie i sprawdź, czy nadal pojawia się problem z 100% użyciem dysku. Jeśli tak, to przejdź do następnego kroku.

Windows Update

 

Zmień plan zasilania

Jeśli pojawił się u Ciebie problem 100% użycia dysku na laptopie, to pierwszy krok, jaki powinieneś sprawdzić. W przypadku laptopów wszystko może być jak najbardziej w porządku z systemem, ale plan zasilania jest ustawiony na oszczędzanie energii.

Rozwiązaniem tego problemu jest po prostu zmiana trybu zasilania z oszczędzania energii lub zróżnicowanego na wysoką wydajność.

1. Kliknij prawym przyciskiem myszki w ikonę baterii w prawym dolnym rogu ekranu i wybierz Opcję zasilania lub przejdź do Panel Sterowania -> Sprzęt i dźwięk -> Opcje zasilania.

2. Zmień plan zasilania na Wysoka wydajność.

Wysoka wydajność

3. Jeśli nie masz wyżej wymienionego planu na liście, to możesz go utworzyć, wybierając z menu po lewej stronie Utwórz plan zasilania w kolejnym oknie wybierz Wysoka wydajność, a następnie kliknij dalej i utwórz

4.  W zaawansowanych ustawieniach zasilania upewnij się, że karta graficzna i procesor jest ustawiony na maksymalną wydajność jak na poniższym screenie.

Zaawansowane ustawienia zasilania

 

Wyłącz usługę Windows Search

Jeśli nie korzystasz z wyszukiwarki Windowsa lub masz inną aplikację do wyszukiwania plików to możesz ją wyłączyć. Wyłączenie tej usługi spowoduje zatrzymanie indeksowania plików.

1. Skorzystaj ze skrótu klawiszowego Windows + R lub w menu start wpisz Uruchom i wpisz services.msc, a następnie potwierdź klikając Enter. 

Uruchom

 

2. Wyszukaj na liście usług Windows Search i kliknij dwukrotnie myszką lewym przyciskiem, aby przejść do właściwości.

Windows Search

 

3. Rozwiń opcję w sekcji Tryb uruchomienia i wybierz Wyłączony. Zatwierdź nowe ustawienia klikając Zastosuj.

Wyłączenie Windows Search

 

Wyłącz usługę śledzenia diagnostyki

Usługa DiagTrack, o której było głośno jakiś czas temu, zbiera informacje o użytkowniku komputera. Oczywiście, wszystkie przechwycone dane zostaję przesyłane na serwery Microsoftu, a to może powodować nadmierne użycie dysku. Nawet jeśli wyłączenie tej usługi nie pomoże Ci w rozwiązaniu problemu z dyskiem, to i tak warto wyłączyć tą usługę ze względów bezpieczeństwa.

W tym celu warto skorzystać z dodatkowego programu, który pomoże nam w bardzo prosty i szybki sposób wyłączyć wszystkie opcje śledzenia. Jednym z takich programów jest Ashampoo AntiSpy 1.1.0, to niewielki program, który nie wymaga nawet instalacji, a wyłączenie wszystkich opcji śledzenia zajmuje kilka sekund.

Program możesz pobrać, klikając tutaj.

Po uruchomieniu programu pojawia się cała lista opcji, które możesz wyłączyć. Jeśli nie jesteś pewny, jakie opcje wyłączyć to kliknij przycisk „Akcja” w prawym rogu programu, a następnie „Wybierz wszystkie zalecane ustawienia”.

Ashampoo AntiSpy

Jeśli masz inne sposoby, jak naprawić 100% użycie dysku w Windowsie, to podziel się nimi w komentarzu poniżej.

1 Komentarz do Jak naprawić 100% użycie dysku w Windowsie 10

Leave a Reply