Wstępne ładowanie do pamięci (Host Usługi SysMain) a 100% zużycie dysku

Wraz z nadejściem systemu Windows 10 Microsoft wdrożył nową funkcję w systemie operacyjnym (która istnieje od pewnego czasu w systemie Linux i MacOS) o nazwie „SysMain”. Jest to najlepsza alternatywa dla konwencjonalnej pamięci wirtualnej we wcześniejszych wersjach systemu Windows 8, 7, XP. W aktualizacji Windows 10 1809 Microsoft zmienił nazwę usługi SuperFetch na SysMain.

Co to jest wstępne ładowanie do pamięci (SysMain)?

SysMain to funkcja, która została wprowadzona ponownie w systemie Windows Vista, pod inną nazwą jako SuperFetch. Działa w tle, stale analizując wykorzystanie pamięci RAM i sprawdzając, które aplikacje uruchamiasz najczęściej. Z czasem SysMain oznacza te aplikacje jako „często używane” i wstępnie ładuje je do pamięci RAM. Chodzi o to, że kiedy chcesz uruchomić aplikację, uruchomi się ona znacznie szybciej, ponieważ jest już załadowana do pamięci.

Jak wspomniano powyżej, „Host usługi: SysMain” to nowa funkcja wydana wraz z wydaniem systemu Windows 10, która ma na celu stać się alternatywą dla pliku stronicowania, poprawiając ogólną wydajność komputera. W przeciwieństwie do pliku stronicowania (który można włączyć, zmienić rozmiar, wyłączyć itp.) Ta opcja jest domyślnie włączona w systemie Windows 10.

We wcześniejszych wersjach systemu Windows 10, SysMain był nazywany SuperFetch i był powiązany z procesem „Sysytem”, co było zaskakujące, że proces ten zużywał duże ilości pamięci. SysMain jest najlepszą opcją dla pliku stronicowania, ale nie bez wad, ponieważ system zawsze używa procesora, aby uzyskać dostęp do skompresowanej pamięci, co może spowolnić komputer.

 

Jak działa wstępne ładowanie do pamięci (SysMain)?

Domyślnie SysMain jest przeznaczony do zajmowania całej dostępnej przestrzeni pamięci RAM z domyślnie załadowanymi aplikacjami. Jednak nie martw się, chodzi tylko o nieużywaną pamięć. Gdy tylko system potrzebuje więcej pamięci RAM (na przykład, aby załadować aplikację, która nie została wstępnie załadowana), zwalnia niezbędną pamięć w razie potrzeby.

Przed Windows 8.1, jeśli aplikacja musiała użyć na przykład 5 GB pamięci, a komputer miał tylko 4 GB pamięci RAM, system Windows był zmuszony wysłać 1 GB tych danych do pliku stronicowania, który jest na twardym dysku. Dzięki tej wirtualnej pamięci można uruchomić i korzystać z tego programu, ale będzie on działał wolniej.

Począwszy od systemu Windows 10, gdy system operacyjny potrzebuje więcej pamięci, niż jest dostępne, następuje proces kompresji danych, takich jak ZIP, do pamięci RAM, zamiast wysyłania ich na dysk twardy do pliku stronicowania. Tak więc, jeśli musimy zapisać dwa pakiety danych 6 GB i 3 GB, a komputer ma tylko 8 GB pamięci RAM, system Windows 10 kompresuje pakiet 3 GB, zmniejszając go do 1,5 GB.

 

Czy warto wyłączyć wstępne ładowanie do pamięci (SysMain)?

System Windows próbuje uniknąć użycia wstępnego ładowania do pamięci, gdy dostępna jest pamięć RAM, ale w przypadku, gdy niektóre dane wymagają dużej ilości pamięci, a pamięć RAM nie jest zajęta, system skompresuje dane, umieszczając je w pamięci RAM, aby zaoszczędzić zasoby i spróbować wymusić najlepszą pracę komputera.

Większość danych jest przechowywana w pamięci RAM, dzięki czemu system może uzyskać do nich bezpośredni i bezproblemowy dostęp. W pamięci wirtualnej lub w trakcie wywoływania pliku stronicowania dane są przechowywane na dysku twardym, co zmniejsza czas konwersji danych z dysku twardego na pamięć RAM.

Problem polega jednak na tym, że w większości przypadków SysMain zaczyna zużywać zbyt wiele zasobów, wykazując 100% zużycie dysku, a co za tym idzie drastyczne spowalnia działanie komputera. Zdarza się, że SysMain zużywa również całą moc procesora, a nie dysku … ale ostatecznie nie ma znaczenia, co robi, ponieważ wynik jest taki sam: komputer działa wolniej.

Więc … czy powinieneś wyłączyć SysMain w Windowsie 10? Tak, jeśli powoduje to problemy, to nie wahaj się wyłączyć SysMain i naprawić wysokie zużycie dysku lub procesora.

 

Jak wyłączyć wstępne ładowanie do pamięci (SysMain)?

Można to łatwo zrobić: najpierw naciśnij klawisz Windows + R, a następnie wpisz w nowym oknie, które się pojawi, services.msc lub w wyszukiwarce w menu start wyszukaj „uruchom„.

Uruchom

 

Teraz przejdziesz do ekranu pokazującego wszystkie usługi w Twoim systemie (uruchomione, zatrzymane lub wyłączone) i zazwyczaj zmiana jakichkolwiek ustawień w usługach nie jest dobry pomysłem, chyba że naprawdę wiesz, co robisz.

W takim przypadku próbujesz wyłączyć SysMain, co jest bezpieczne i faktycznie pomoże Ci przyspieszyć komputer lub laptop, jeśli powoduje to problemy.

W kategorii Usługi (lokalne) przewiń listę w dół, aż znajdziesz pozycję SysMain, jak na poniższym screenie:

SysMain

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”, aby przejść do ustawień:

Po przejściu do właściwości, kliknij przycisk „Zatrzymaj” obok statusu usługi, a następnie z menu powyżej w sekcji tryb uruchamiania, wybierz „Wyłączone” zamiast „Automatyczny„.

Jak wyłączyć SysMain

Aby zatwierdzić nowe ustawienia, kliknij Zastosuj.

Podsumowanie

Od tego momentu usługa SysMain będzie wyłączona i nie uruchomi się ponownie. Po wyłączeniu SysMain w Windows 10 nie powinieneś już mieć z tym problemów związanych z 100% zużyciem dysku lub procesora. Usługa może zostać ponownie aktywowana (zwykle po nowej aktualizacji systemu Windows 10), ale jeśli tak się stanie, wiesz już, jak ją wyłączyć, aby odzyskać kontrolę nad wydajnością komputera.

Jeśli wyłączenie usługi SysMain nie pomogło w rozwiązaniu problemu ze 100% zużyciem dysku, to przeczytaj nasz poprzedni poradnik, jak naprawić 100% użycie dysku w Windowsie 10, gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Leave a Reply